• Lekcja historii w SP w Byczu

          • Pogadanka o powstaniu warszawskim, połączona z pokazem mundurów, broni i sprzętu została prze prowadzona przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej KOLUMBOWIE w Szkole Podstawowej w Byczu, w rocznicę wybuchu innego polskiego zrywu narodowowyzwoleńczego - powstania listopadowego z roku 1830. Uczniowie Społecznej Branżowej Szkoły I stopnia wsparci ochotnikami z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Kasprowicza z Piotrkowa Kujawskiego przybyli z lekcją militarno-historyczną, aby podzielić się z kolegami swoją wiedzą, pochwalić się swoim sprzętem, mundurami i bronią. Młodzież i dzieci z uwagą słuchały pogadanki o Grupie i przebiegu działań w Warszawie roku 1944. Przymierzanie oraz sprawdzenie, jak działał sprzęt i broń, cieszyło się największym powodzeniem.
            Dziękujemy za zaproszenie.

            Bycz, 29 IX 2022 

          • Dzieci lubią misie…

          • W piątek, 25 listopada, obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Do Przedszkola Samorządowego "Kujawiaczek”, z inicjatywy biblioteki szkolnej, udała się grupa 0 a z paniami Patrycją Mielcarek i Moniką Woźniak. Na nasze przybycie oczekiwała grupa "Misie” z wychowawczynią panią Ewą Staszak. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję poznać historię  pluszowego misia. Dzieci wykazywały się wiedzą na temat niedźwiedzi, ich zwyczajów, trybu życia, upodobań. Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na konkurencje sportowe, naśladowanie misiów, ich zachowań. Wszystkie dzieci z chęcią brały udział w zabawach, dawały z siebie maksimum zaangażowania. Na zakończenie uczestnicy spotkania odtańczyli i odśpiewali "misiową piosenkę”. Jak to jest w zwyczaju Kubusia Puchatka i każdego szanującego się misia, była także pora na małe co nieco, koniecznie słodkie. Dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymały również słodki upominek i "misiowy" zegarek. Niestety, wszystko co miłe  i dobre szybko się kończy, nadszedł więc czas pożegnań i powrotu do szkoły. Do zobaczenia za rok.

            Na terenie szkoły uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich pluszowych przyjaciół. Na prośbę nauczycieli bibliotekarzy  uczniowie  pojawili się w dniu dzisiejszym w ich towarzystwie. Jak zwykł mawiać  Kubuś Puchatek: "Każdy dzień spędzony z tobą jest moim ulubionym, więc dzisiaj jest mój nowy ulubiony dzień”. Mamy nadzieję, że był to dla Was również miły, a może nawet ulubiony dzień : ).

          • To były niezapomniane chwile...

          • Uczniowie klas 8a, 8b i 8e wrócili niedawno z czterodniowej wycieczki po Wyżynie Lubelskiej i Wyżynie Sandomierskiej. Wraz z nimi trasę przemierzali opiekunowie: Panie  Wiesława Wyborska i Jolanta Renkas oraz Pan Seweryn Hełminiak, kierownikiem wycieczki była Pani Edyta Woźniak. Dla wielu z uczestników był to pierwszy tak długi samodzielny wyjazd, dla wszystkich udany i pełen wrażeń. 

            Pierwszego dnia zwiedzaliśmy przepiękny Kazimierz Dolny, udaliśmy się w ponadgodzinny rejs po Wiśle, wspięliśmy się na zamkową wieżę i podziwialiśmy zabytkowe kamieniczki w Rynku. Wieczorem spacerowaliśmy po historycznym parku w Puławach i naprawdę zmęczeni udaliśmy się na nocleg do Ośrodka Wypoczynkowego Oblasówka w Oblasach koło Janowca. Wrażenia nie od razu pozwoliły nam zasnąć, ale wstaliśmy wypoczęci. 

            Drugiego dnia zachwyciły nas zabytki Lublina, zwłaszcza Starówka i podziemna trasa turystyczna. Po południu zwiedzaliśmy Muzeum Zagłady na Majdanku, przyszła więc chwila na smutną refleksję. Jeszcze tego samego dnia odwiedziliśmy uzdrowisko w Nałęczowie. 

            Trzeciego dnia celem naszej wyprawy było miasto serialowego ojca Mateusza, czyli Sandomierz. Spacerowaliśmy pełnym złotych liści Wąwozem Królowej Jadwigi i zwiedziliśmy zbrojownię oraz podziemną trasę turystyczną. Na zabytkowym Rynku kupiliśmy mnóstwo pamiątek i oczywiście nie zapomnieliśmy o wstąpieniu do Muzeum Figur Woskowych serialu Ojciec Mateusz. Wieczorem w Oblasówce urządziliśmy sobie grilla, zajadaliśmy pyszne kiełbaski i bawiliśmy się przy muzyce, później zupełnie nie chciało nam się spać. 

            Ostatniego czwartego dnia zwiedziliśmy skansen oraz przepiękny zamek w Janowcu, a później Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Była to dla nas pouczająca i ciekawa lekcja historii oraz literatury. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy późnym wieczorem do Piotrkowa, gdzie pod szkołą czekali na nas stęsknieni rodzice. 

            To były wspaniałe dni, dopisała nam pogoda, program wycieczki był ciekawy, jedzenie domowe i smaczne, opiekunowie wyrozumiali, a atmosfera miła i beztroska.

          • Sukces Ucznia Naszej Szkoły

          • Uczeń klasy VIa  Paweł Derucki reprezentował naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Piosenki i Poezji Patriotycznej w Osięcinach. Wydarzenie to zgromadziło 40 uczestników, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV - V  oraz klasy  VI - VIII. Paweł, recytując wiersz Jana Kasprowicza, zajął I miejscew kategorii klas VI _ VIII. Do konkursu ucznia przygotowała polonistka Edyta Woźniak. Pawłowi i Jego Rodzicom serdecznie gratulujemy.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • W dniu 23 listopada w oddziałach przedszkolnych w naszej szkole odbyło się spotkanie z bibliotekarzami z biblioteki szkolnej i publicznej. W szkole gościła, zaprzyjaźniona z naszą szkołą,  pani Irena Sobczak. We wszystkich grupach podczas spotkania czytana była bajka pod tytułem „Bal u Minnie”, przedszkolaki wykazywały  się znajomością postaci z bajek, poprzez odgadywanie znaczenia przedmiotów i ich powiązań z bajeczkami i wierszykami. Dla każdego przedszkolaka było słodkie, małe „co nieco” i  kolorowanka z bohaterami znanych baśni.

            Dodatkowo w grupie 0 a pani Patrycji Mielcarek, gościła zaproszona z Przedszkola Samorządowego „Kujawiaczek”, grupa „Misie”. Przedszkolaki wzięły udział w bajkowym pokazie mody – prezentowały swoje bajkowe kreacje na specjalnie przygotowanym wybiegu, uczestniczyły w tańcu par z balonami. Dla dzieci przygotowany był słodki poczęstunek, pamiątkowe medale za udział w spotkaniu i wspólną zabawę. Dodatkowe konkurencje i tworzący atmosferę zabawy wystrój klasy przygotowała pani Patrycja.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za humor, wspólną zabawę, zaangażowanie, uśmiech. Czekamy na kolejne spotkania i wyprawę do krainy bajek i wyobraźni.

            Głównymi organizatorami spotkania byli nauczyciele bibliotekarze z biblioteki szkolnej.

          • Dzień Życzliwości

          • 21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie są przyzwyczajeni, że od kilku lat biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski organizują  w szkole to święto. W bibliotece zjawił się skrzat Życzliwek, który bacznie przyglądał się naszym dzieciom i oceniał  ich wzajemną życzliwość.  Na terenie szkoły  oraz w bibliotece  rozmieszczone  były  plakaty związane z tematem, informacje na temat święta, rady w jaki sposób można innym okazać życzliwość.  Dzieci odwiedzające bibliotekę, bądź przebywające  pod opieką nauczycieli bibliotekarzy, brały udział w pogadankach. Uczniowie otrzymywali naklejki z uśmiechniętymi buźkami z zaleceniem, żeby dzielić się uśmiechem.

            Bądźmy życzliwi, życzliwi żyją dłużej!

          • Dzień Tolerancji

          • W dniach od 15 do 18 listopada w bibliotece rozmawialiśmy o tolerancji. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie historię dziewczynki  Sadako  Sasaki, zrozumieć dlaczego żuraw jest symbolem tolerancji.  Dyskutowaliśmy o trudnym słowie, jakim jest tolerancja w wymiarze stosowania jej  w praktyce. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy III a z paniami Urszulą  Wyborską i Beatą Skrzynecką oraz dzieci z klasy II b z wychowawczynią panią Małgorzatą Graczyk. Dzieci wzięły udział w  pogadance, wysłuchały opowiadań tematycznych. Czytaliśmy tekst pod tytułem "Lekcja ze Stumilowego Lasu. Każdy jest wyjątkowy” oraz  "Tolerancja’’  z  "Bajkowego słownika uczuć i wartości”.  W czasie zajęć bibliotecznych uczniowie klasy V c  usłyszeli bajkę Artura Barcisia pod tytułem "Jestem inny”.  Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że tolerancja  jest wielką zaletą i wielką sztuką.  A wychowanie w duchu tolerancji, wrażliwości i dobroci,  otwarcia na inność jest bardzo szlachetnym  i naszym wspólnym zadaniem.

            Niech towarzyszą nam słowa Edwarda Stachury:

             "Dla wszystkich starczy miejsca

                Pod wielkim dachem nieba…”

          • Jesteśmy czytelnikami

          • 9 listopada br. czytelnikami szkolnej biblioteki zostali uczniowie klasy I b, a 18 listopada dołączyli do nich pierwszoklasiści z klasy I c. Podobnie jak ich poprzednicy z klasy  I a, wykazali się znajomością treści bajek oraz  występujących w nich postaci. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami korzystania z biblioteki, wypożyczyli pierwszą książkę i otrzymali upominek  od Instytutu Książki  w ramach kolejnej edycji kampanii "Mała książka – wielki człowiek”.

            Zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i korzystania z jej oferty.

          • ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          • W czwartek, 10 listopada br., w Szkole Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim odbyła się uroczystość z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w uroczystej akademii. W części artystycznej, wykonanej przez uczniów, recytowane były wiersze i śpiewane pieśni patriotyczne, upamiętniające historię tamtych lat.

            11 listopada w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim mieszkańcy naszego miasta i gminy wysłuchali niepodległościowego montażu słowno muzycznego w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Uroczystość została zorganizowana wraz z Biblioteką i Ośrodkiem Kultury. Wydarzenie uświetnił koncert zespołu INFECTED działającego przy Domu Kultury  w Piotrkowie Kujawskim.

            Nastąpiło wręczenie nagród, po roztrzygnięciu konkursu plastycznego SYMBOLE POLSKI NIEPODLEGŁEJ.

          • Narodowe Święto Niepodległości w klasach 0-3

          • 10 listopada 2022 r. uczniowie klas 0-3, udziałem w uroczystej akademii, uczcili 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Program artystyczny przygotowały klasy trzecie. Piękne recytacje wierszy i słowa pieśni patriotycznych, przybliżyły dzieciom w przystępny sposób tragedię i ból Polaków po utracie na 123 lata wolnej Ojczyzny oraz ukazały radość i wzruszenie po odzyskaniu upragnionej niepodległości. Dzieci z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchały tej szczególnej lekcji historii. Zwieńczeniem uroczystego apelu było wspólne odśpiewanie hymnu Polski.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę książek historycznych, plakatów, artykułów prasowych.

            Warto pamiętać, nie tylko 11. listopada,  słowa z przemówienia Józefa Piłsudskiego:

            "Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym.

            Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień."

          • „Spotkania ze sztuką” – wyniki konkursu

          • 31 października 2022 roku odbyło się rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt.„Spotkania ze sztuką”, którego organizatorem była Fundacja PGE. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-VIII ze szkół podstawowych zlokalizowanych w polskich miejscowościach liczących poniżej 50 000 mieszkańców.

            Zadaniem konkursowym było przedstawienie przez uczestnika własnej interpretacji wybranego obrazu polskiego malarza, którego dzieło można obejrzeć w jednym z następujących muzeów: Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie lub Muzeum Narodowym w Krakowie.

            Do Fundacji PGE wpłynęło ponad 500 wyjątkowych interpretacji obrazów polskich artystów. Naszą szkołę w konkursie tym reprezentowały dwie uczennice. Miło nam poinformować, iż Blanka Chyl znalazła się na liście laureatów konkursu.

            Poniżej praca konkursowa Blanki przedstawiająca  obraz Tamary Łempickiej „Kobieta w zielonej sukni”.

          • Bądźmy razem, bawmy się, czas tak szybko płynie…

          • W nocy z 4 na 5 listopada byliśmy razem. Klasy 4b, 5a, 5b, 6c ze swoimi wychowawcami, Tomaszem Szadkowskim, Krzysztofem Kowalskim, Sylwią Szadkowską i Anitą Włodarską, wsparci przez Krystiana Betlińskiego, spędzili noc na zabawie, dyskotece, pląsach. Za oknem szumiał jesienny wiatr, o szyby dzwonił deszcz, a wśród nas panowała radość i ekscytacja. Zmęczeni sportowymi rozrywkami, dyskoteką, podekscytowani grą z rebusami „Nocne bieganie po szkole” z ulgą przyjęliśmy hasło „CAPSTRZYK” (rozmowy szeptane z kolegą głuszyły pukające o dach liście zrywane listopadową szarugą…). Tej pięknej nocy, choć mrocznej i chmurnej, nigdy nie zapomnimy.

          • Warsztaty pierwszej pomocy dla uczniów klas ósmych

          • 4 listopada br. w naszej szkole w ramach działań edukacji dla bezpieczeństwa, odbyły się ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Szkolenie prowadzili zawodowi strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Radziejowie oraz kadeci z klas pożarniczych Zespołu Szkół RCKU w Przemystce. Warsztaty rozpoczęły się od aktywizującej pogadanki na temat niebezpieczeństwa związanego z tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem. Uczniowie bardzo chętnie dzieli się refleksjami z własnego otoczenia domowego i posiadanej wiedzy z zakresu zagrożenia tym zabójczym, bezbarwnym i bezwonnym gazem. W toku dyskusji przytaczali przykłady złych praktyk, które zaobserwowali. Drugi moduł polegał na pokazie z użyciem fantomów i defibrylatora. Tutaj zwrócono szczególną uwagę na delikatność czynności, ze względu na wątłą budowę ciała podczas RKO u noworodka. Kolejna część przeznaczona była na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. Nieocenieni w swoich działaniach byli starsi koledzy z klasy czwartej „Przemystki”, realizujący innowację pedagogiczną pn. Pożarnictwo i ratownictwo medyczne. To właśnie ich wskazówki umożliwiły uczniom naszej szkoły rozwinięcie pasji (i oczywiście obowiązku) do ratowania ludzkiego życia. Kolejne spotkanie poświęcone zdrowiu za nami!

          • KASZTANOBRANIE

          • W piątek 28 X zakończyliśmy akcję zbierania kasztanów w naszej szkole. W wydarzenie zaangażowało się wielu uczniów i rodziców. Ostatecznie udało nam się zebrać 780 kg tego owocu. To ogromny sukces!
            Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zasiliły budżet Samorządu Uczniowskiego.

            Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za trud i serce włożone w zbiórkę.

            Jeszcze raz wszystkim dziękujemy!

          • Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki

          • Z okazji Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek w bibliotece zorganizowano wystawę  z cyklu "Tradycje polskie". Uczniom udostępniono książki związane  z tematem. Dostępne były plakaty z informacjami i licznymi ciekawostkami. Podczas pogadanek  wspominaliśmy o lokalnych Miejscach Pamięci Narodowej, o zwyczajach dawnych i współczesnych, a także takich, które bezpośrednio są związane z naszym regionem.

          • Śladami pamięci

          • Przed listopadowym Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami warto sięgnąć pamięcią do miejsc szczególnych dla naszej lokalnej społeczności. Miejsca Pamięci Narodowej są w naszym otoczeniu, przyzwyczailiśmy się do nich, mijamy je podczas pobytu na cmentarzu czy w miejscowym parku. Pochylmy się nad historiami z nimi związanymi. Za każdą z nich stoi człowiek. Czasami anonimowy ,,nomen nescio", jak w wypadku dwóch polskich żołnierzy spoczywających  na miejscowym cmentarzu,  innym razem znany z imienia i nazwiska. Wspomniani ludzie to nasi lokalni bohaterowie, którzy poświęcili swe Życie za wolność ojczyzny. W tych dniach listopadowych, pełnych refleksji,  poświęćmy i im krótkie wspomnienie, chwilę zadumy. W szkole staramy się to robić poprzez wyjścia na miejscowy cmentarz, zajęcia związane z historią regionu i  ludziach z nim związanych. Utrwalajmy w pamięci miejsca, które trzeba znać, o których trzeba pamiętać.

          • Dzień Kundelka

          •            W dniach 25 i 26 października w bibliotece obchodziliśmy Dzień Kundelka. Uczniowie mogli przypomnieć sobie legendę o psie  Dżoku, który jest synonimem psiej wierności  i z tej racji jego pomnik, jako trzeci na świecie pomnik psa,  stanął w Krakowie. Jego historia wzruszała i wzrusza do dzisiaj. Przypominaliśmy, jak zachować się podczas spotkania z psem, który nie jest do nas przyjaźnie nastawiony.  Na gazetce dostępne były informacje na temat święta, historii Dżoka, zasad opiekowania się czworonogiem. Gazetce towarzyszyła wystawa „Pies w literaturze dla dzieci". Święto to ma na celu nie tylko promowanie książki i czytania, ale także uwrażliwianie na los zwierząt, często trudny, uczenie empatii i odpowiedzialności.

          • Klasa Ia w gronie czytelników

          •             W dniu 26 października 2022 roku uczniowie klasy Ia  z wychowawczynią, panią Grażyną Karaszewską,  zjawili się w bibliotece szkolnej.  Zostali zapoznani z „Regulaminem wypożyczalni i czytelni", wykazali się znajomością treści i postaci  z  bajek. Aktywnie brali udział w rozwiązywaniu zagadek, odgadywaniu symboliki wylosowanych z „tajemniczego worka”  przedmiotów.  Dzieci zadeklarowały, że sumiennie będą wypełniać obowiązki  wynikające z korzystania z księgozbioru biblioteki, dołączyły więc do grona czytelników.

                        Uczniowie otrzymali  wyprawkę czytelniczą  „Pierwsze abecadło" - antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych  oraz broszurkę dla rodziców  „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" -  to rodzaj poradnika dla rodziców i opiekunów, podpowiadającego  w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania. Wspomniany upominek to dar Instytutu Książki, który prowadzi kolejną edycję kampanii „Mała książka - wielki człowiek". Celem jest zachęcanie do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i  z udziałem najbliższych - rodziców, dziadków, opiekunów, nauczycieli.

            Wspierajmy dzieci w przygodzie, którą jest czytanie, bo „czytać, to bardziej żyć".

  • Galeria zdjęć

      brak danych