• ROK AUTORA „ZEMSTY”

•     Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustalił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry, w związku z przypadającą 20 czerwca 230. rocznicą urodzin artysty.

Posłowie przypomnieli, że wywodził się on ze starej rodziny szlacheckiej. W krótkiej notce biograficznej odnotowano, że przyszedł na świat 20 czerwca 1793 roku w Surochowie koło Jarosławia. Jako szesnastoletni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego – Orderem Legii Honorowej. Zmarł we Lwowie w 1876 roku.

Większą część uchwały sejmowej poświęcono dorobkowi literackiemu pisarza. Czytamy tam, że Aleksander Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii. Stworzył kilkadziesiąt utworów scenicznych. Były to między innymi: „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Damy i huzary”, „Pan Jowialski”, „Dożywocie”. Zaznaczono, że Fredro znany był także jako twórca bajek i wierszy dla dzieci:  „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”. Napisał również pamiętniki z epoki napoleońskiej  zatytułowane „Trzy po trzy”.

My także postanowiliśmy uczcić wielkiego pisarza. Uczniowie 8b i 8e wykonali okolicznościową wystawkę i plakaty, które rozwiesili w całej szkole. W dniu 230. urodzin Fredry, czyli 20 czerwca, przebrani za bohaterów z „Zemsty” przemierzali szkolne korytarze, fotografując się z wszystkimi chętnymi. Wzięli również udział w sesji fotograficznej. Powstałe zdjęcia posłużyły do wykonania naszej szkolnej wersji komedii. Efekty wspólnej pracy uczniów i ich polonistki można zobaczyć w galerii.