W październiku i listopadzie cała społeczność szkolna po raz drugi uczestniczyła w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!" zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski 2024 przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus. Patronat honorowy nad kampanią objęli: Minister Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Poczta Polska S.A.
Głównym celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji oraz empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową. Uczestnicy podejmują szereg działań na rzecz aktywizacji i integracji społecznej osób z dysfunkcjami wzroku. Mają one zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób niewidzących i niedowidzących. Kampania skierowana jest do uczniów różnych typów szkół i przedszkoli, ale także do środowiska lokalnego. W naszej placówce zaangażowani w nią byli wszyscy nauczyciele i uczniowie.
Na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki dotyczące MDBL (dla klas 1-3 i 4-8). W całej placówce rozwieszono plakaty informujące o tym dniu w czarnodruku i brajlu. Uczniowie z klas 5c wzięli udział w akcji: LIST DO ADAMA – na języku polskim zredagowali list do Koleżanek i Kolegów z Ośrodka Braille'a w Bydgoszczy. Antosia z klasy 3b napisała taki list brajlem. Wychowawcy przeprowadzili lekcje na temat potrzeb i możliwości osób, które nie widzą lub widzą słabo (z wykorzystaniem pomocy i linków przysłanych przez organizatorów kampanii).
W naszej szkole została zorganizowana akcja pod hasłem ,,Czytanie brajlem’’. Zadaniem uczniów było odczytanie w alfabecie Braille’a pojedynczych wyrazów, związków wyrazowych lub krótkich wypowiedzi oraz zapisanie odpowiedzi w czarnodruku. Zadanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, chociaż okazało się nie lada wyzwaniem.
W naszej podstawówce odbył się również szkolny etap VII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO na wykonanie dotykowego plakatu pt. „ŚWIAT ZWIERZĄT – KOCHAM, DBAM I SZANUJĘ”. Dłonie zastępują wzrok osobie, która nie widzi. Uczniowie zaprojektowali i wykonali dotykowe plakaty, które umożliwią osobom z dysfunkcją wzroku wyobrażenie sobie różnych zwierząt. Najlepsze plakaty zostały zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego. Możemy pochwalić się ogromnym sukcesem, ponieważ z całej Polski w konkursie wzięło udział 282 prac, a nasi uczniowie: Kornel Wiśniewski z grupy przedszkolnej 0a zajął I miejsce w kategorii I - tj. dzieci w wieku przedszkolnym oraz Szymon Wątrobicz z klasy IIa w kategorii II – tj. dzieci z klas I- III zdobył wyróżnienie Wystawkę pokonkursową można było oglądać na parterze, przy stołówce szkolnej.
Drugiego grudnia bieżącego roku przedstawiciele naszej szkoły: panie Ilona Siarkowska i Joanna Zaradzka oraz uczniowie: Antonina Jendrzejczak, Julia Kłos i laureat pierwszej nagrody w konkursie plastycznym Kornel Wiśniewski uczestniczyli w uroczystości podsumowującej 10-lecie kampanii. Odwiedzili Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Po wystąpieniach zaproszonych gości – patronów przedsięwzięcia, obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów tej placówki. Za działania przeprowadzone w ramach kampanii naszej podstawówce został przyznany Certyfikat Szkoły Przyjaznej Osobom Niewidomym. Szczegółową fotorelację można obejrzeć w poniższym linku: https://www.facebook.com/share/p/1DR6GdRtWN/
Tekst: Aneta Bartczak, Ilona Siarkowska
Foto: Grzegorz Bartczak