• Piotrków Kujawski, 11 Listopada 2023 roku

          • Narodowe Święto Niepodległości i przepiękna uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej rolniczą, "zieloną" Solidarność. Wszystko ku chwale tych co walczyli o Niepodległą - wolną i sprawiedliwą, w której prawa człowieka i obywatela są nie tylko w przepisach, ale i obyczajem utrwalone.

            CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

            Póki my jesteśmy trwaj Najjaśniejszo...

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Ich celem jest nie tylko przypominanie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenia uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które uczą rozróżniania dobra od zła, oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym.

            Dnia 9 listopada Przedszkolaki  z grupy 0a i 0b świętowały Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten szczególny dzień dzieci spędziły na tym co lubią najbardziej, na zabawie i tańcach do muzyki  z repertuaru dziecięcego. Nie mogło zabraknąć bajkowych przebrań Czerwonego Kapturka, Elzy  z Krainy Lodu, Batmana czy  Supermena. Aby przenieść się do bajkowej krainy dzieci musiały wykazać się znajomością treści bajek. Jak się okazało nasi milusińscy bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Nie mogło również zabraknąć zabaw ruchowych  przy muzyce.  Imprezę zakończył bajkowy pokaz mody w którym każdy przedszkolak zaprezentował swój kostium. Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

             

                                                                 Sylwia Fijałkowska

                                                                 Patrycja Mielcarek

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWEGO ODŻYWIANIA


          • 8 listopada to Światowy Dzień Zdrowego Odżywiania.

            Zdrowa żywność, zdrowe odżywianie, to niezwykle ważne tematy dla nas i naszych rodzin.

            Dzień Zdrowego Odżywiania jest obchodzony na wiele sposobów.

            W naszej szkole uczniowie i wychowawcy  również zaangażowali się w  tą akcję.

            Z  pomocą rodziców dzieci  przygotowały pożywne  kanapki lub sałatki i podczas porannych zajęć zorganizowali w klasach wspólne spożywanie śniadania.

            Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się plakaty, przygotowane przez uczniów i ich wychowawców promujące zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie

            W szkole rozdano broszury i ulotki dla dzieci i ich rodziców , dzięki którym poznano kilkanaście zasad zdrowego odżywiania oraz inne sposoby na zdrowie.

            Kolory warzyw i owoców  królowały na szkolnych korytarzach. Czerwone bluzki jak papryka, zielone spodnie jak ogórek przypominały o konieczności spożywania warzyw.

            Do górnej części garderoby dzieci przypięły sobie emblematy ulubionych warzyw i owoców.

            Na zaproszenie p. Małgorzaty Pieszak gościliśmy w naszej szkole dietetyk, Panią . Magdalenę Marciniak. .W zajęciach wzięli udział uczniowie kl. VII-VIII.

            Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia.
            Formą zajęć był interesujący wykład połączony z prezentacją multimedialną oraz rozmową o zasadach zdrowego odżywiania. Pani dietetyk zwróciła uwagę na owoce i warzywa, które powinny znaleźć się na  każdym talerzu, przedstawiła  dzieciom

            Piramidę Żywienia i omówiła produkty żywnościowe na kolejnych piętrach piramidy, od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które powinny znaleźć się w naszej diecie w niewielkich ilościach.


            Dzień pełen wrażeń nie wyczerpał tematu zdrowego żywienia i dobrej kondycji fizycznej. Te zagadnienia w ramach programu „Trzymaj formę” będą towarzyszyć nam przez cały rok.


            Małgorzata Pieszak

            Jolanta Strzelecka

            Katarzyna Pawłowska

          • KAMPANIA SPOŁECZNA "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!"

          • W październiku cała społeczność szkolna po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!"zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski 2023przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr1dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomejim. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie VisusSupremus.  Patronat honorowy nad kampanią objęli: Minister Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bydgoszczy.

            Głównym celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji oraz empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową. Uczestnicy podejmują szereg działań na rzecz aktywizacji i integracji społecznej osób z dysfunkcjami wzroku. Mają one zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób niewidzących i niedowidzących. Kampania skierowana jest do uczniów różnych typów szkół i przedszkoli, ale także do środowiska lokalnego. W naszej placówce zaangażowani w nią byli nie tylko nauczyciele, uczniowie (również z oddziałów przedszkolnych), ale także Rada Rodziców oraz rodzice niewidzącej uczennicy naszej szkoły Antoniny Jendrzejczak, którzy udostępnili na wystawkę wiele przedmiotów, z których  korzysta ich córka. Dzięki temu wszyscy mieliśmy  okazję lepiej poznać ją i jej świat. Bardzo dziękujemy Państwu za pomoc!

            Pani Ilona Siarkowska (tyflopedagog*)nawiązaławspółpracę z wypożyczalnią książek dotykowych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej w Lublinie. Rada Rodziców przekazała tej instytucji darowiznę jako podziękowanie za wypożyczanie na rok szkolny 2023/2024 książek dotykowych dla naszej uczennicy Antosi.Bardzo za to Radziedziękujemy!

            A co jeszcze się u nas działo w tych dniach?Na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki dotyczące MDBL (dla klas 1-3 i 4-8). W całej placówce rozwieszono plakaty informujące o tym dniu w czarnodruku i brajlu.Klasa 2b (z wychowawczynią panią Elżbietą Siwińską) oraz uczniowie z klas 5b i 5c wzięli udział w akcji: LIST DO ADAMA – zredagowali i wysłali listy do Koleżanek i Kolegów z Ośrodka Braille'a w Bydgoszczy. Antosia z klasy drugiej napisała taki list brajlem.Wychowawcy (we wszystkich klasach naszej szkoły) przeprowadzili  lekcje na temat potrzeb i możliwości osób, które nie widzą lub widzą słabo (z wykorzystaniem pomocy i linków przysłanych przez organizatorów kampanii).

            Panie Ilona Siarkowska i Aneta Bartczak zorganizowały wystawkę sprzętów, pomocy, książek, z których korzystają niewidomi. Odwiedzali ją nauczyciele, pracownicy szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie wszystkich klas z wychowawcami. Po wystawce oprowadzała pani Ilona Siarkowska - tyflopedagogwraz z Antosią.  Zwiedziły ją również przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Piotrkowie Kujawskim. Dla wszystkich było to bardzo pouczające doświadczenie. Uczniowie w wielkim skupieniu słuchali pani Ilony i z zainteresowaniem oglądali zgromadzone eksponaty. Zadawali wiele ciekawych pytań. Byli pod wrażeniem, gdy Antosia pisała na maszynie i z łatwością odczytywała dla nich słowa napisane brajlem. Spotkanie z uczennicą, która na co dzień korzysta z prezentowanych na wystawie urządzeń i pomocy dydaktycznych, pomogło uczniom zrozumieć, z jakimi wyzwaniami mierzy się ich koleżanka z dysfunkcją wzroku. Z kolei Antosia mogła pochwalić się swoimi umiejętnościami i sukcesami, które osiągnęła dzięki intensywnej pracy i wsparciu życzliwych osób.Zwiedzający dowiedzieli się także, że w celu ułatwienia dziewczynce orientacji w szkole, pani Ilona przygotowała i nakleiła  etykiety  brajlowskie  na drzwiach  najważniejszych miejsc (takich jak np.: sekretariat, stołówka, biblioteka), z których korzysta niewidoma uczennica.

            Uczniowie klasy 5c spotkali się z panem Wiesławem Miętkiewiczem, mieszkańcem Piotrkowa Kujawskiego, który jest niewidomy. Opowiadał ono swoim życiu, np.: w jaki sposób pracuje przy pomocy komputera, jak korzysta z telefonu. Dowiedzieliśmy się o nowościach technicznych podnoszących komfort życia osób niewidomych. Usłyszeliśmy o licznych wyjazdach i spotkaniach z ciekawymi osobami np. z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Uzyskaliśmy informacje o „oglądaniu” filmów z audiodeskrypcją**. Nasz gość przekazał uczniom cenne wskazówki o tym, jak pomagać osobom niewidzącym, a jak tego nie robić.Jesteśmy wdzięczni, że pan Wiesław odwiedził naszą szkołęi przekonał piątoklasistów, że nie ma przeszkód, aby realizować swoje marzenia. Serdecznie dziękujemy za przemiłe i pouczające spotkanie!

            W naszej podstawówce odbył się również szkolny etapVIOGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU  PLASTYCZNEGO na wykonanie dotykowego plakatupt. „ZNANE I LUBIANE POSTACIE Z BAJEK ANIMOWANYCH” . Dłonie zastępują wzrok osobie, która nie widzi. Uczniowie zaprojektowali i wykonali dotykowe plakaty, które umożliwią osobom z dysfunkcją wzroku wyobrażenie sobie postaci z bajek animowanych.W jury zasiadali: pani Beata Skrzynecka, pan Wiesław Miętkiewicz- były prezes Powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Radziejowie oraz Antonina Jendrzejczak - niewidoma uczennica naszej szkoły. Do etapu ogólnopolskiego Komisja Konkursowa zakwalifikowała następujące prace:


            W kategorii I - tj. dzieci w wieku przedszkolnym

            - „PSI PATROL - SKYE” (Lena Sobieraj, grupa 0b)


            W kategorii II - tj. uczniowie klas I-III

            - „SPONGE BOB” (Gabriela Zachwieja, klasa 2b)

            - „MYSZKA MINNIE” (Agata Marek, klasa 3b)

            - „RYBAK I ZŁOTA RYBKA” (Jakub Szczepankiewicz, klasa 3c)


            W kategorii III - tj. uczniowie klas IV-VIII

            - „ŚWINKA PEPPA” (Zofia Głogulska, klasa 6b)

            - „OLAF Z KRAINY LODU” (Julia Kłos, klasa 6b)

            - „MAŁA SYRENKA” (Zuzanna Olejniczak, klasa 7a)


            GRATULUJEMY i życzymy Wam powodzenia w kolejnym etapie konkursu!

            Wystawkę pokonkursową przygotowaną przez panią Joannę Zaradzką można oglądać na parterze, przy stołówce szkolnej.


            Dla nas wszystkich była to pouczająca lekcja. Przekonaliśmy się, że wsparcie, życzliwość, zrozumienie i otwartość na potrzeby osób niewidzących pozwalająim przełamywać ograniczenia, rozwijać pasje i osiągać sukcesy. Na pewno chętniej i odważniej będziemy teraz proponować pomoc niewidomym, bo już wiemy jak to robić.



            * Osoba zajmująca się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i słabowidzących.

            **To metoda oparta na opisie słownym, który wyjaśnia to, czego osoba niewidoma nie może zobaczyć. Niewidomi i niedowidzący otrzymują zestawy słuchawkowe, dzięki którym dociera do nich głos lektora, opisującego obrazy i treści wizualne. Audiodeskrypcja może wzbogacać filmy, spektakle teatralne, wystawy, zawody sportowe.

          • PROGRAM WOLONTARIUSZY HOPE

          • Serdeczne podziękowania dla PROGRAMU WOLONTARIUSZE HOPE za przeprowadzenie spotkania z  uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim podczas, której mieliśmy okazję poznać fachową wiedzę na temat działań promujących zdrowy tryb życia i działania na rzecz ochrony środowiska, recyklingu oraz dbałości o zasoby naturalne naszej planety. Pani Jolanta Sas Wisłocka – współpracownik firmy DANONE w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała uczniom o zdrowych nawykach żywieniowych, potrzebie konieczności dbania o naturalne zasoby. Ogromne zainteresowanie wywołała praktyczna gra podczas, której uczniowie uczą się jak prawidłowo segregować  śmieci. Podarowana gra będzie wykorzystywana na stałe w celu realizacji zabaw promujących dbałość o środowisko naturalne.

            Panowie strażacy – PSP Radziejów z cierpliwością i dbałością o szczegóły pokazali zebranym na  sali zasady udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, której mogli nauczyć się podczas realizacji tego projektu nasi uczniowie. Zorganizowanie w naszej placówce tego spotkania wpisuje się w założenia  realizowanego w szkole programu wychowawczo – profilaktycznego i jest okazją do nauki o otaczającym nas świecie i  pomocy innym.

            Jesteśmy otwarci na kolejne pomysły i działania PROGRAMU WOLONTARIUSZY HOPE, chętnie weźmiemy udział w organizowanych w przyszłości akcjach.  

                                                                                     

                                                                                       dyrektor szkoły

                                                                                       Sylwia Wilińska

          • Popowo, 4 listopada 2023 r.

          • W ramach akcji „Godzina W 1944-2024” upamiętniającej osiemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, nad urokliwymi brzegami jeziora Gopło, nasza Grupa i zaprzyjaźniona młodzież rozegrała grę terenową „Tajna Misja” o tematyce powstania warszawskiego. Miło było patrzeć na uchachanych dzieciaków, a później przy ognisku powspominać stare dzieje(szczególnie uradowała mnie obecność grupy moich wychowanków, dziś uczniów szkół średnich…). Miło także, że doceniając starania Grupy w kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich odwiedził nas(z prezentami… a jakżę…) wojewoda kujawsko- pomorski pan Mikołaj Bogdanowicz. Nie zapomniał o nas także inny nasz przyjaciel wicemarszałek kujawsko- pomorski Dariusz Kurzawa, który nie mogąc przybyć do nas ufundował w imieniu Urzędu Marszałkowskiego nagrody dla zwycięzców. Po trudach włóczęgi po lesie i polach uczestnicy odpoczywali racząc się poczęstunkiem za który dziękujemy p. Barbarze Arent- Dorywalskiej i Kołu Gospodyń Wiejskich sołectwa Popowo, hurtownia p. Jana Kubackiego uraczyła nas słodkościami. Fundatorem nagród była także Wyspa Perperuna p. Darii Plewa.
            Przy super pogodzie, świetnie się bawiąc w gromadzie rówieśników, dzieci i młodzież poznali kawał tragicznej, ale i pięknej naszej historii.
                 Do zobaczenia już wkrótce na kolejnej imprezie… opuszczając wieczorem gościnne Popowo machała nam na pożegnanie Goplana, a Chochlik i Skierka sumiennie obiecywali umilić nam następne spotkanie psikusami…

          • Wycieczka do Torunia klas 1-3

          • W dniu 24 października 2023r. uczniowie klas 1-3 pojechali na wycieczkę do Torunia w ramach programu Poznaj Polskę.

            Uczniowie odwiedzili interaktywne Centrum Nauki - Młyn Wiedzy, w którym mogli uczyć się przez zabawę, przeprowadzanie własnych doświadczeń z zakresu biologii, chemii, fizyki, geografii. Następnie razem z przewodnikiem dzieci zwiedzały Stare Miasto. Na koniec uczniowie zapoznali się z historią wypieku toruńskich pierników w Żywym Muzeum Piernika. Mieli też możliwość własnoręcznego wypieku toruńskich słodkości.

          • Wycieczka do Łodzi

          • 26 września 2023 r. uczniowie kl. V a, VI b i VIII b wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1. Jest to nowoczesny obiekt edukacyjno-rozrywkowy, największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki. Poprzez zabawę  odkrywaliśmy tajniki wiedzy z różnych dziedzin. Weszliśmy także na taras widokowy, z którego podziwialiśmy panoramę Łodzi. Następnie udaliśmy się na spacer jedną z najdłuższych ulic w Europie - ulicę Piotrkowską. Ostatnią atrakcją była wizyta w ZOO i Orientarium. Zobaczyliśmy mnóstwo gatunków zwierząt i ptaków. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam możliwość obserwacji karmienia i kąpieli słoni oraz spacer tunelem, podczas którego podziwialiśmy przepływające nad naszymi głowami rekiny, płaszczki oraz różnorodne gatunki ryb. Był to bardzo udany wyjazd.

          • Jesienne czytanie

          • W październiku biblioteka włączyła się w obchodzony w szkole Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji odbywały się w bibliotece pogadanki z uczniami, zabawy edukacyjne oraz czytanie tekstu z serii "Bajki bez barier” p.t. "Bursztyn” autorstwa Aleksandry Chmielewskiej ( bajka psychoedukacyjna, która wprowadza dzieci w świat niewidomego rówieśnika). W bibliotece gościły dzieci z Przedszkola Samorządowego "Kujawiaczek”, które wzięły udział w czytaniu, spotkaniu z naszą uczennicą Antosią i zwiedzaniu wystawy. Przewodnikiem po wystawie i świecie Antosi była pani Ilona Siarkowska.

          • II etap kwesty dla Fundacji Niezłomni

          • Piotrków Kujawski, cmentarz, 2 listopada 2023r. Zgodnie z naszą tradycją młodzieżówka GRH AK Kolumbowie przeprowadziła II etap kwesty dla Fundacji Niezłomni im. Mjr Z. Szendzielarza Łupaszki, której celem jest gromadzenie środków na poszukiwanie, identyfikację i godny pochówek Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego.

            Kwesta została przeprowadzona w ramach akcji "Godzina W 1944 - 2024" upamiętniającej osiemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Najbliższa impreza - gra terenowa o tematyce powstania warszawskiego i ognisko odbędzie się w Popowie już w sobotę 4 listopada...

            Zapraszamy. Dziękujemy serdecznie ofiarodawcom za grosz i dobre słowo.

          • GRH AH Kolumbowie

          • Ledwie ucichło echo armat wojny obronnej a nasza okolica odczuła zbliżający się czas apokalipsy spełnionej. Dziś, GRH AH Kolumbowie pochyliliśmy się nad grobami pomordowanych 31 października 1939 roku. W ramach akcji Światełko dla bohaterów nasze znicze zapłonęłytakże na mogile poległych we wrześniu '39 i grobie kpt Władysława Nałęcza Małachowskiego.
            Grupa działa w ramach akcji Godzina W 1944 - 2024 upamiętniającej osiemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

          • I etap kwesty dla Fundacji Niezłomni

          • Zgodnie z wieloletnią już tradycją naszej GRH AK Kolumbowie w niedzielę 29.10.23r. przeprowadziliśmy I etap kwesty dla Fundacji Niezłomni im. mjr Z. Szendzielarza Łupaszki, której celem jest gromadzenie środków na poszukiwanie, identyfikację i godny pochówek Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego.

            Akcję przeprowadzili dorośli i młodzież z naszej GRH w Piotrkowie Kujawskim. Dziękujemy serdecznie ofiarodawcom za grosz i często dobre słowo.

          • Taneczne przerwy

          • W ramach programu „Trzymaj Formę” nasi uczniowie dwa razy w tygodniu podczas długiej przerwy nie podpierają ścian. Rzucają w kąt plecaki i wirują w rytm muzyki. Dzieci mają okazję poprawić swoją kondycję fizyczną i pozbyć się nadmiaru energii.

            Miłej zabawy!!!!!

            Małgorzata Pieszak

            Piotr Derucki

          • Wyjazd do kina

          • W czwartek 26.10.2023r. uczniowie klas 5b i 6c wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do kina „Helios” w Koninie na film pt. „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy”. Jest to piękna historia o niezwykłej przyjaźni człowieka z kotem. Film jest świetnym pretekstem do rozmowy na temat tego, jak odpowiedzialnie i mądrze opiekować się czworonożnym pupilem. Wycieczka pozwoliła uczniom na  wzmocnienie więzi koleżeńskich, a film dostarczył im dużą dawkę zabawy i pozytywnych emocji.

          • Realizacja projektu - “ English is fun-tastyczny”

          • Zadanie 1

            Flashcards by 3a

            Pierwsze zadanie z sześciu za nami!!! W ramach projektu "English is fun - tastyczny” uczniowie klasy 3a na lekcji języka angielskiego wykonali samodzielnie karty obrazkowe, które będziemy wykorzystywać do utrwalania słownictwa związanego z aktywnościami. Każdy uczeń wykonał 1 kartę, która przedstawia nazwę czynności poznaną na lekcji. Wszyscy pracowali z wielkim zapałem, czego efektem są niesamowicie oryginalne i pomysłowe karty obrazkowe (flashcards). Wykonane prace można podziwiać na  korytarzu szkoły na II piętrze. 


            Well done students !!!!!                                                                                                      Opiekun: Anita Borczak

          • Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

          • Dnia 7 października w Parafii Piotrków Kujawski miało miejsce nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Przywitanie rozpoczęło się na rynku, gdzie licznie zgromadzili się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim. Pomimo niesprzyjającej pogody dzieci odświętnie ubrane lub w szatkach z własnoręcznie zrobionymi z bibuły niebieskimi, białymi i żółtymi kwiatami wraz z rodzicami i katechetami maszerowały w uroczystej  procesji razem z obrazem Maryi do kościoła parafialnego. Natomiast następnego dnia również licznie zgromadziły się dzieci przed kościołem, by pożegnać Matkę Bożą. Stojąc w uroczystym orszaku i machając kwiatami żegnały obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Było to niezapomniane, wzruszające i niezwykłe przeżycie duchowe zarówno dla uczniów jak i zgromadzonych tam ludzi.

          • Gotyk na dotyk? Czemu nie!!!

          • 20 października 2023 r. grupa naszych najstarszych uczniów miała okazję przebywać w znanym na całym świecie mieście Kopernika, Toruniu. Typowo jesienna aura, jaką przywitał nas Toruń, nie przeszkodziła nam, aby odwiedzić kilka atrakcji turystycznych.

                       Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zgodnie z misją Centrum, nasi uczniowie mogli pobudzić własną kreatywność, zainspirować się do samodzielnego odkrywania świata nauki, „dotknąć” czy „spróbować” doświadczeń naukowych, wypływających z otaczającego nas świata. Młodzież korzystała z nowoczesnych, interaktywnych technologii z różnych dziedzin nauki, jak biologia, chemia czy fizyka oraz wcieliła się w rolę naukowców – odkrywców. Zwiedzaniu i eksplorowaniu Centrum towarzyszyła atmosfera zabawy i dobrego humoru.

                       W kolejnej części wycieczki przenieśliśmy się do zabytkowej części miasta, a mianowicie do Starego Miasta Torunia. Pan przewodnik w ciekawy sposób opowiadał dzieciom, jak niegdyś w zamierzchłych czasach wyglądało codzienne życie Torunian, jak zbudowane jest miasto. Wspólnie odwiedziliśmy architektoniczne symbole Torunia:

            - Mury obronne (sposób budowy, materiał),

            - Krzywą Wieżę – jedną z kilkudziesięciu XIV-wiecznych baszt obronnych, która odchyla się od pionu o 1,46 m,

            - Katedrę Świętych Janów jako przykład architektury stylu gotyckiego,

            - Dom Mikołaja Kopernika,

            - Rynek Staromiejski z XIX-wiecznym pomnikiem Mikołaja Kopernika, figurką psa Filusia, pomnikiem Flisaka otoczonego przez żaby oraz figurą osiołka,

            - Plac Filadelfijski z oryginalną miną morską oraz Bramą Klasztorną.

            Na zakończenie grupa odwiedziła Żywe Muzeum Piernika, gdzie razem z wielkim Mistrzem piernikarstwa przeniosła się w średniowieczny świat wypieku słynnych ciasteczek. W obłoku unoszących się, pięknie pachnących przypraw każdy mógł własnoręcznie przygotować ciasto, by później przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Zabawa była przednia! Pobyt w muzeum nie obył się również bez drobnych zakupów bogato zdobionych, różnorodnych w smaku pierników.

            Wycieczka zorganizowana w ramach programu „Poznaj Polskę” zapisała się w pamięci uczestników jako czas spędzony aktywnie, twórczo i wesoło, a przy tym pokazała, że nasz kraj ojczysty to piękny kraj i jak najbardziej wart dalszego odkrywania.

  • Galeria zdjęć

      brak danych