W październiku cała społeczność szkolna po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!"zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski 2023przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr1dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomejim. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie VisusSupremus. Patronat honorowy nad kampanią objęli: Minister Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bydgoszczy.
Głównym celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji oraz empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową. Uczestnicy podejmują szereg działań na rzecz aktywizacji i integracji społecznej osób z dysfunkcjami wzroku. Mają one zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób niewidzących i niedowidzących. Kampania skierowana jest do uczniów różnych typów szkół i przedszkoli, ale także do środowiska lokalnego. W naszej placówce zaangażowani w nią byli nie tylko nauczyciele, uczniowie (również z oddziałów przedszkolnych), ale także Rada Rodziców oraz rodzice niewidzącej uczennicy naszej szkoły Antoniny Jendrzejczak, którzy udostępnili na wystawkę wiele przedmiotów, z których korzysta ich córka. Dzięki temu wszyscy mieliśmy okazję lepiej poznać ją i jej świat. Bardzo dziękujemy Państwu za pomoc!
Pani Ilona Siarkowska (tyflopedagog*)nawiązaławspółpracę z wypożyczalnią książek dotykowych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej w Lublinie. Rada Rodziców przekazała tej instytucji darowiznę jako podziękowanie za wypożyczanie na rok szkolny 2023/2024 książek dotykowych dla naszej uczennicy Antosi.Bardzo za to Radziedziękujemy!
A co jeszcze się u nas działo w tych dniach?Na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki dotyczące MDBL (dla klas 1-3 i 4-8). W całej placówce rozwieszono plakaty informujące o tym dniu w czarnodruku i brajlu.Klasa 2b (z wychowawczynią panią Elżbietą Siwińską) oraz uczniowie z klas 5b i 5c wzięli udział w akcji: LIST DO ADAMA – zredagowali i wysłali listy do Koleżanek i Kolegów z Ośrodka Braille'a w Bydgoszczy. Antosia z klasy drugiej napisała taki list brajlem.Wychowawcy (we wszystkich klasach naszej szkoły) przeprowadzili lekcje na temat potrzeb i możliwości osób, które nie widzą lub widzą słabo (z wykorzystaniem pomocy i linków przysłanych przez organizatorów kampanii).
Panie Ilona Siarkowska i Aneta Bartczak zorganizowały wystawkę sprzętów, pomocy, książek, z których korzystają niewidomi. Odwiedzali ją nauczyciele, pracownicy szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie wszystkich klas z wychowawcami. Po wystawce oprowadzała pani Ilona Siarkowska - tyflopedagogwraz z Antosią. Zwiedziły ją również przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Piotrkowie Kujawskim. Dla wszystkich było to bardzo pouczające doświadczenie. Uczniowie w wielkim skupieniu słuchali pani Ilony i z zainteresowaniem oglądali zgromadzone eksponaty. Zadawali wiele ciekawych pytań. Byli pod wrażeniem, gdy Antosia pisała na maszynie i z łatwością odczytywała dla nich słowa napisane brajlem. Spotkanie z uczennicą, która na co dzień korzysta z prezentowanych na wystawie urządzeń i pomocy dydaktycznych, pomogło uczniom zrozumieć, z jakimi wyzwaniami mierzy się ich koleżanka z dysfunkcją wzroku. Z kolei Antosia mogła pochwalić się swoimi umiejętnościami i sukcesami, które osiągnęła dzięki intensywnej pracy i wsparciu życzliwych osób.Zwiedzający dowiedzieli się także, że w celu ułatwienia dziewczynce orientacji w szkole, pani Ilona przygotowała i nakleiła etykiety brajlowskie na drzwiach najważniejszych miejsc (takich jak np.: sekretariat, stołówka, biblioteka), z których korzysta niewidoma uczennica.
Uczniowie klasy 5c spotkali się z panem Wiesławem Miętkiewiczem, mieszkańcem Piotrkowa Kujawskiego, który jest niewidomy. Opowiadał ono swoim życiu, np.: w jaki sposób pracuje przy pomocy komputera, jak korzysta z telefonu. Dowiedzieliśmy się o nowościach technicznych podnoszących komfort życia osób niewidomych. Usłyszeliśmy o licznych wyjazdach i spotkaniach z ciekawymi osobami np. z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Uzyskaliśmy informacje o „oglądaniu” filmów z audiodeskrypcją**. Nasz gość przekazał uczniom cenne wskazówki o tym, jak pomagać osobom niewidzącym, a jak tego nie robić.Jesteśmy wdzięczni, że pan Wiesław odwiedził naszą szkołęi przekonał piątoklasistów, że nie ma przeszkód, aby realizować swoje marzenia. Serdecznie dziękujemy za przemiłe i pouczające spotkanie!
W naszej podstawówce odbył się również szkolny etapVIOGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO na wykonanie dotykowego plakatupt. „ZNANE I LUBIANE POSTACIE Z BAJEK ANIMOWANYCH” . Dłonie zastępują wzrok osobie, która nie widzi. Uczniowie zaprojektowali i wykonali dotykowe plakaty, które umożliwią osobom z dysfunkcją wzroku wyobrażenie sobie postaci z bajek animowanych.W jury zasiadali: pani Beata Skrzynecka, pan Wiesław Miętkiewicz- były prezes Powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Radziejowie oraz Antonina Jendrzejczak - niewidoma uczennica naszej szkoły. Do etapu ogólnopolskiego Komisja Konkursowa zakwalifikowała następujące prace:
W kategorii I - tj. dzieci w wieku przedszkolnym
- „PSI PATROL - SKYE” (Lena Sobieraj, grupa 0b)
W kategorii II - tj. uczniowie klas I-III
- „SPONGE BOB” (Gabriela Zachwieja, klasa 2b)
- „MYSZKA MINNIE” (Agata Marek, klasa 3b)
- „RYBAK I ZŁOTA RYBKA” (Jakub Szczepankiewicz, klasa 3c)
W kategorii III - tj. uczniowie klas IV-VIII
- „ŚWINKA PEPPA” (Zofia Głogulska, klasa 6b)
- „OLAF Z KRAINY LODU” (Julia Kłos, klasa 6b)
- „MAŁA SYRENKA” (Zuzanna Olejniczak, klasa 7a)
GRATULUJEMY i życzymy Wam powodzenia w kolejnym etapie konkursu!
Wystawkę pokonkursową przygotowaną przez panią Joannę Zaradzką można oglądać na parterze, przy stołówce szkolnej.
Dla nas wszystkich była to pouczająca lekcja. Przekonaliśmy się, że wsparcie, życzliwość, zrozumienie i otwartość na potrzeby osób niewidzących pozwalająim przełamywać ograniczenia, rozwijać pasje i osiągać sukcesy. Na pewno chętniej i odważniej będziemy teraz proponować pomoc niewidomym, bo już wiemy jak to robić.
* Osoba zajmująca się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i słabowidzących.
**To metoda oparta na opisie słownym, który wyjaśnia to, czego osoba niewidoma nie może zobaczyć. Niewidomi i niedowidzący otrzymują zestawy słuchawkowe, dzięki którym dociera do nich głos lektora, opisującego obrazy i treści wizualne. Audiodeskrypcja może wzbogacać filmy, spektakle teatralne, wystawy, zawody sportowe.