Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2023”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI". Akcja „Sprzątanie świata ” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Ponownie nasi uczniowie spisali się na medal! Młodzieży i dzieciom naszej szkoły nie są obojętne sprawy środowiska, dlatego chętnie uczestniczą w działaniach promujących czystość i ochronę środowiska.
Serdecznie dziękujmy wszystkim za zaangażowanie w akcję!
Aktualności
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023
Samorząd Uczniowski 2023/2024
28 września 2023 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Piotrkowie Kujawskim dokonali wyboru swoich przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego. Karta do głosowania liczyła 45 kandydatów. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza w składzie:
- przewodnicząca – Maria Łukasiewicz
- z-ca przewod. – Zofia Ciesielska
- członek – Marta Jakubowska
- mąż zaufania– Julia Żabicka
Po podsumowaniu oddanych głosów i sporządzeniu protokołu, Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki. Do Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 weszły następujące osoby.
1. Bąk Oskar IV a
2. Derucki Paweł VII a
3. Betlińska Zofia V b
4. Lorenc Samanta V b
5. Wrzesień Barbara V b
6. Michalak Michał V c
7. Szeląg Kamil V c
8. Kwiatkowski Tymon VI c
9. Ugorski Filip VII a
10. Obrzezgiewicz Tomasz VII d
11. Ciesielska Zofia VIII b
12. Staszyńska Martyna VI b
13. Michałowski Oliwier VI c
14. Kapela Szymon Via
15. Niedźwiedziński Nikodem VIII a
16. Woźniak Miron VIII a
Nowemu Samorządowi Uczniowskiemu życzymy owocnej współpracy z Dyrekcją szkoły, nauczycielami i rodzicami, realizacji pomysłów i przedsięwzięć oraz podejmowania konstruktywnych działań będących „głosem” całej społeczności szkolnej.
Wybory przygotowali i przeprowadzili: W. Seremet, T . Szadkowski i K. Betliński
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania zainicjowała w 2001 roku Polska Izba Książki w celu propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych. W szkolnej bibliotece czytanie rozpoczęliśmy 27 września. Dzieciom z oddziałów przedszkolnych czytała w tym dniu pani Irena Sobczak z biblioteki publicznej. W kolejnych dniach w bibliotece zjawili się uczniowie z klas: IIa, IIIb, IIIc, Ib, IIc wraz z wychowawcami. Tegoroczne hasło brzmiało ,,Porozmawiajmy o wartościach”. Dzieci miały okazję zapoznać się z ciekawymi tekstami pochodzącymi z następujących książek:
C. Averiss, K. Beautyman ,,Miłość”, C. Averiss, I. Follath ,,Radość”, M. Giron ,,Artur i słoń, który miał kłopoty z pamięcią”, M. Michalak ,,Opowieści o tym, co w życiu ważne”, ,,12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”, G. Kasdepke ,,Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach”.
Warto pamiętać, że książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo, znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Budujmy więzi z naszymi dziećmi poprzez czytanie. Nauczmy dzieci miłości do książki i czytania.
7
Europejski Dzień Języków Obcych
Uczniowie klas 3a, 3b, 3c wraz z nauczycielami języka angielskiego włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych, który odbył się w naszej szkole. Jest to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet znajomości językowych. Uczniowie z wielkim zapałem wykonali plakaty na których samodzielnie zilustrowali wyrazy, które mają podobne znaczenie w wielu językach. Plakaty można podziwiać na II piętrze naszej szkoły. Brawo uczniowie!
Opiekunowie: A Borczak, D Karpińska
Warsztaty plastyczne w Skłudzewie
25 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Fundacji Piękniejszego Świata Skłudzewie. Była to nagroda zespołowa dla naszej placówki za udział w VII Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży MOJE PIĘKNE – BEZPIECZNE MIEJSCE – 2023. Ponadto prace uczennic Oliwii Lewandowskiej, Izabeli Puszkiewicz i Leny Dworzyńskiej zakwalifikowały się do prezentacji na wystawie w galerii Fundacji – w XIX-wiecznym Zespole Pałacowo - Parkowym. Podczas warsztatów plastycznych odbyły się zajęcia rysunku w plenerze, uczniowie mogli obejrzeć wystawę prac konkursowych oraz wykazać się swoją wyobraźnią i kreatywnością w technice malarstwo na tkaninie.
5
27 września 2023, Święto Polskiego Państwa Podziemnego
GRH Armii Krajowej KOLUMBOWIE o 17.15 oddała cześć bohaterom wojny polsko-bolszewickiej na czele z poległym w bitwie niemeńskiej pod Kronkami - kapitanem Władysławem Nałęczem Małachowskim, Kawalerem Krzyża Virtuti Militari.
Władysław Nałęcz Małachowski urodził się 17 października 1895 roku w Porycku na Wołyniu. W 1915 roku powołany do armii rosyjskiej otrzymał stopień chorążego. 30 października 1916 został mianowany na porucznika. 22 października 1917 roku wstąpił do 8 pułku strzelców I Korpusu Polskiego. W styczniu 1918 roku brał udział w walkach z bolszewikami w Rosji. Po demobilizacji wiosną 1918 roku wrócił do Piotrkowa Kujawskiego. 10 listopada 1918 wstąpił do Wojska Polskiego. W sierpniu 1920 roku brał udział w bitwie pod Radzyminem i Helenowem. 25 sierpnia został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. Poległ 27 września 1920 roku w bitwie niemeńskiej pod Kronkami w Ziemi Lidzkiej. W listopadzie tego samego roku po ekshumacji z pola walki został pochowany na cmentarzu parafialnym w Piotrkowie. Jego pogrzeb był wielką patriotyczną manifestacją.
6
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024 - fotorelacja
- 3
Tragiczne rocznice
Młodzież z naszej szkoły i naszej branżówki, skupiona w Grupie RH AK Kolumbowie uczciła, nie bacząc, że to wakacje dwie bardzo ważne i zarazem tragiczne rocznice - 1 sierpnia godzina ”W”, kiedy zawyły syreny na cześć powstańców warszawskich stanęliśmy w strugach deszczu przy Pomniku Obrońców Ojczyzny. 1 września uczciliśmy złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na mogile poległych na piotrkowskim cmentarzu. Byliśmy także na powiatowych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej w Radziejowie.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024
04.09.2023 r.
godz. 8.00 Msza Święta
godz. 9.00 Spotkanie na hali dla klas 1 i 4
Pozostałe klasy - spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych: 2A - 2.16, 2B - S16, 2C - 2.17, 3A - 2.15, 3B - 2.12, 3C - 2.14, 5A - 5B - 2.18, 5C - 2.10, 6A - 1.10, 6B - 1.09, 6C - 1.17, 7A - 1.18, 7B - 1.05, 7C - 1.12, 7D - 1.11, 8A - 1.19, 8B - 1.03
ODDZIAŁY "0" W SWOICH SALACH LEKCYJNYCH
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 klas 4-7
- 3
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 dla klas ósmych
- 60
ROK AUTORA „ZEMSTY”
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustalił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry, w związku z przypadającą 20 czerwca 230. rocznicą urodzin artysty.
Posłowie przypomnieli, że wywodził się on ze starej rodziny szlacheckiej. W krótkiej notce biograficznej odnotowano, że przyszedł na świat 20 czerwca 1793 roku w Surochowie koło Jarosławia. Jako szesnastoletni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego – Orderem Legii Honorowej. Zmarł we Lwowie w 1876 roku.
Większą część uchwały sejmowej poświęcono dorobkowi literackiemu pisarza. Czytamy tam, że Aleksander Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii. Stworzył kilkadziesiąt utworów scenicznych. Były to między innymi: „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Damy i huzary”, „Pan Jowialski”, „Dożywocie”. Zaznaczono, że Fredro znany był także jako twórca bajek i wierszy dla dzieci: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”. Napisał również pamiętniki z epoki napoleońskiej zatytułowane „Trzy po trzy”.
My także postanowiliśmy uczcić wielkiego pisarza. Uczniowie 8b i 8e wykonali okolicznościową wystawkę i plakaty, które rozwiesili w całej szkole. W dniu 230. urodzin Fredry, czyli 20 czerwca, przebrani za bohaterów z „Zemsty” przemierzali szkolne korytarze, fotografując się z wszystkimi chętnymi. Wzięli również udział w sesji fotograficznej. Powstałe zdjęcia posłużyły do wykonania naszej szkolnej wersji komedii. Efekty wspólnej pracy uczniów i ich polonistki można zobaczyć w galerii.
22
Rok Wisławy Szymborskiej
WISŁAWA SZYMBORSKA to jedna z najbardziej znanych polskich poetek. W 1996 otrzymała LITERACKĄ NAGRODĘ NOBLA. W roku 2023 (a dokładnie 2 lipca) przypada setna rocznica jej urodzin. Z tej okazji klasy 8b i 8e postanowiły uczcić pamięć naszej noblistki.
Poetka w wolnym czasie zajmowała się tworzeniem kolaży, które sama nazywała wyklejankami. Przez lata gromadziła wycinki z gazet, następnie wykorzystywała je przy tworzeniu pocztówek dla swoich przyjaciół.Na lekcji języka polskiego uczniowie z 8e wykonali wyklejankę w stylu Szymborskiej.
Natomiast uczniowie z 8b tworzyli LEPIEJE. Wynalezienie tej formy przypisuje się właśnie Szymborskiej, a nazwę nadał jej sekretarz poetki – Michał Rusinek.Lepiej to krótki, rymowany, żartobliwy wierszyk dwuwersowy, zazwyczaj pisany ośmiozgłoskowcem. Pierwszy wers zaczyna się od słowa: lepiej (lepszy, lepsza lub lepsze), natomiast drugi wers od słowa: niż (niźli, niżeli, aniżeli). Poetka genezę powstania lepieja opowiedziała w następującej anegdocie: W pewnej podmiejskiej gospodzie podano mi kartę, w której przy pozycji „flaki” ktoś dopisał drżącą ręką „okropne”. Pomyślałam, że na tym poprzestać nie wolno. Nawet w najlepszej restauracji zdarzy się czasem jakieś paskudztwo. Trzeba następnych gości jakoś przed nim ostrzec. Krótki wierszyk, łatwo wpadający w ucho, najlepiej się do tego nadaje.
Oto przykłady lepiejów autorstwa Szymborskiej:
Lepszy piorun na Nosalu,
niż pulpety w tym lokalu.
Lepiej mieć życiorys brzydki,
niż tutejsze jadać frytki.
Lepiej złamać obie nogi,
niż miejscowe zjeść pierogi.
1
My jak palce jednej dłoni!
Uczniowie klasy 4 c zaprosili swoich Rodziców na uroczystość klasową - Dzień Rodziny. Rozpoczęli od krótkiej części artystycznej: recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a chłopcy zatańczyli bluesa. Następnie czwartoklasiści złożyli swoim Rodzicom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyli kwiaty i własnoręcznie wykonane laurki. Po występie dzieci i ich goście spędzili czas na rozmowach przy pysznym cieście.
4
Mamy Drona! Nagroda dla naszej placówki z konkursu na logo powiatu radziejowskiego.
16 czerwca 2023 roku podczas obchodów Dni Powiatu Radziejowskiego odbyło się podsumowanie konkursu, którego organizatorem był Powiat Radziejowski, reprezentowany przez starostę radziejowskiego. Celem konkursu było uzyskanie znaku graficznego – logo, który będzie wykorzystany do identyfikacji wizualnej powiatu radziejowskiego i będzie umieszczany na materiałach promocyjnych, reklamowych oraz na przedmiotach codziennego użytku. Nagrodą dla trzech pierwszych miejsc był dron dla placówki, którą reprezentowali uczniowie. Z naszej szkoły udział w konkursie brały trzy uczennice: Julia Kłos, Samanta Lorenc i Izabela Puszkiewicz.
Trzecie miejsce zajęła Julia Kłos z kl. V b, a wyróżnienie otrzymała Samanta Lorenc z kl. IV b.Dzięki sukcesowi Julki nasza placówka otrzymała drona.
Bezpieczniej na przejściu dla pieszych przy szkole
W związku z uruchomieniem sygnalizacji świetlnej w pobliżu naszej szkoły, odbyły się pogadanki na temat bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych. Przypomniana została hierarchia ważności znaków i sygnałów drogowych oraz ogólne zasady ruchu drogowego dotyczące poruszania się pieszych. Dzieci miały okazję dowiedzieć się również na jakiej zasadzie działają sygnalizatory świetlne a także poznać konsekwencję prawne łamania przepisów ruchu drogowego. Mamy nadzieję, że inwestycja podniesie poziom bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców a najmłodszym ułatwi przechodzenie na drugą stronę, coraz bardziej ruchliwej drogi.
Jaźwica, "góra borsuków", 17 czerwca 2023 r.
Projekt "160 lat minęło... szlakiem powstania styczniowego na Kujawach" finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021- 2024.
Piękna słoneczna pogoda, młodzież z naszej, Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim oraz z 3 Drużyny Harcerskiej Ignis im. Jana Bytnara "Rudego", którym Grupa RH AK Kolumbowie w ramach w/w Programu zorganizowała grę terenową o tematyce działań zbrojnych zrywu niepodległościowego 1863 na Kujawach. Pogadanka, pokaz realiów epoki. Bieganie po Jaźwicy wśród bunkrów, szukanie zadań, rywalizacja, bo czas się liczył… a potem żołnierska grochówka i niekończące się rozmowy z kolegami, wymiana wrażeń.
GLORIA VICTIS!
9
Wspomnienia z wycieczki 12-14.06.2023 Westerplatte-Gdańsk-Władysławowo-Hel-Sopot
- 12
Gdańsk-Sopot-Półwysep Hel-Westerplatte-Malbork
W dniach 5-7 czerwca 2023r. uczniowie klas 4-6 przebywali na wycieczce nad morzem. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy zabytkową część Gdańska i odpoczywaliśmy na sopockim molo. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy cały Półwysep Hel z Jastarnią, Juratą i oczywiści piękny Hel. Wieczorem podziwialiśmy zachód słońca we Władysławowie. Następnie przyjechaliśmy na Westerplatte gdzie zwiedzaliśmy miejsca związane z obroną wybrzeża w 1939r. Ostatnim punktem naszej wycieczki był zamek w Malborku.
9
Leeeecę, bo chcę, czyli świetna zabawa w Parku Trampolin
13 czerwca 2023 roku klasa VI c wraz z wychowawcą wybrała się do Parku Trampolin we Włocławku. Uczniowie mogli w niecodzienny sposób spędzić czas ze sobą. Przed rozpoczęciem radosnej zabawy odbyła się rozgrzewka, którą przeprowadził instruktor. Przygoda na trampolinach była oryginalną formą rozrywki i aktywności fizycznej. Dzieci mogły: skakać, biegać, wspinać się, turlać oraz nurkować w basenie z gąbkami. W tym dniu podczas odbijania się na trampolinach uczniowie uwolnili ogrom hormonów szczęścia.
10
Archiwum Aktualności