• Lodowa baśń - Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza

          • W piątek 6 października uczniowie klas II-VI naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do Torunia na lodowisko Tor-Tor. Tam mieliśmy okazję obejrzeć baśń pt. Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza. Widowisko słowno-muzyczne opowiada przygody Sindbada, który przemierza drogą morską prawie cały świat. Podczas podróży Sindbad musi stawić czoła wielu niebezpieczeństwom sprowadzanym na niego przez diabła morskiego. Ale jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się kończy. Sindbad pokonuje wszelkie trudności i odnajduje swoją ukochaną księżniczkę Sermirę.Spektakl zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Mogliśmy podziwiać niesamowite umiejętności występujących łyżwiarzy, napawać się efektami specjalnymi, piękną scenografią i muzyką.Widowisko to było dla wielu dużym przeżyciem i na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

          • Wycieczka do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce

          • Dnia 10 października 2023 roku odbyła się wycieczka do skansenu w Kłóbce. Przedsięwzięcie zorganizowała pani Małgorzata Pieszak w ramach realizowania treści krajoznawczych oraz promowania lokalnego patriotyzmu. Realizowane głównie były aspekty wychowawcze i kulturowe związane z opieką i wychowawstwem w klasie 7b. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas starszych, szczególnie siódmych.

            Młodzież zwiedzała obejścia oraz wnętrza chat kujawskich i dobrzyńskich poznając ich wyposażenie, zamożność i zwyczaje gospodarzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zagrody gospodarskie, uprawiane tam rośliny i hodowane zwierzęta. Podziw wzbudzały przedmioty codziennego użytku, maszyny rolnicze oraz różnorodny sprzęt ułatwiający codzienne życie gospodarzy. Dużą uwagę skupiano na opowieściach o zwyczajach świątecznych, obrzędachludowych, wierzeniach i tradycjach kultywowanych w tamtych czasach. Oprócz chat zwiedzano również takie budowle jak remizę strażacką, kuźnię, karczmę, drewniany wiatrak i kościół. Zachwyt wzbudziła szkoła i jej wyposażenie. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o metodach nauczania w dawnych czasach. Oglądały wyposażenie izby lekcyjnej oraz pomoce szkolne uczniów. Punktem kulminacyjnym wycieczki było zwiedzanie pałacu i jego obszernego obejścia. W jesiennym nastroju młodzież podziwiała przydworski park i stawy połączone mostem. W pałacu obejrzano film nawiązujący do jego powstania, kolejnych właścicielach i odwiedzających gościach. Pałacowe wnętrza zachwycały wyrafinowaną sztuką, smakiemi upodobaniami ich mieszkańców. Kolejno padały nazwiska wielkich Polaków związanych z majątkiem takich jak Chopin czy Słowacki. Ich portrety zdobiły salę fortepianową i inne pomieszczenia pałacowej zabudowy. Z żalem i zadumą opuściliśmy skansen w Kłóbce, z wielką nadzieją szybkiego powrotu. Młodzież zaopatrzona w wiedzę geograficzną, biologiczną, historyczną oraz treści zawodoznawcze utrwaliła malownicze widoki na licznych zdjęciach i filmach.

            Małgorzata Pieszak
            Katarzyna Pawłowska
            Jolanta Strzelecka

          • Z WIZYTĄ U KORCZYŃSKICH I BOHATYROWICZÓW

          • Narodowe Czytanie 2023 – dwunasta edycja akcji!

            Kolejny raz uczniowie naszej szkoły włączyli się w organizację Narodowego Czytania, akcji promującej czytelnictwo i dorobek polskiej literatury. Podczas tegorocznego spotkania czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej. Podejmuje tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Powieść powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

            05.10.2023 roku od godz. 11.00 w sali Ośrodka Kultury w Piotrkowie Kujawskim po raz kolejny spotkali się miłośnicy literatury: dyrektor PSP w Piotrkowie Kujawskim pani Sylwia Wilińska i sekretarz szkoły pani Joanna Kołodziejska, nauczyciele i uczniowie z klas 7 i 8, emeryci, rodzice występujących piątoklasistów oraz mieszkańcy naszej gminy.  Wszystkich zebranych przywitał dyrektor BiOK pan Przemysław Wawrzyniak, który odczytał list Prezydenta RP. Samanta Lorenc i Jakub Wieczorek zapoznali gości z najciekawszymi faktami z biografii autorki. Ich koleżanki i koledzy z klas 5 b i 5 c zaprezentowali fragmenty „Nad Niemnem”. Czytający przebrani byli za bohaterów książki. Występ uzupełniała prezentacja przygotowana przez panią Anetę Bartczak. Oglądaliśmy nie tylko zdjęcia pisarki i jej bliskich, ale także fotografie miejsc z nią związanych oraz fotosy z filmu w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego. O tej ekranizacji opowiedziała zgromadzonym pani Monika Kardacz z gminnej biblioteki. Lena Marciszewska (jako Justyna Orzelska) i Lena Świątkowska (jako Eliza Orzeszkowa) wspólnie z wszystkimi uczestnikami spotkania odśpiewały pieśń Janka Bohatyrowicza (starą pieśń szlachecką) „Ty pójdziesz górą”. Pisarka umieściła w swoim dziele jej tekst. Następnie z kolejnymi fragmentami „Nad Niemnem” zapoznały nas pani Monika Kardacz – bibliotekarka i Pani Wanda Wiatrowska - emerytowana nauczycielka i dyrektorka szkoły w Piotrkowie Kujawskim.  Usłyszeliśmy między innymi „Legendę o Janie i Cecylii”.

            Mimo, że „Nad Niemnem” jest lekturą w szkole średniej, nasi piątoklasiści świetnie poradzili sobie z trudnym zadaniem zinterpretowania tekstu i otrzymali za to gromkie brawa.Na kolejną edycję Narodowego Czytania zapraszamy za rok.

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • Dnia 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Jego celem jest podkreślenie jak ważna, a jednocześnie zabawna, jest nauka języków obcych. Uczniowie klas 4-8 aktywnie uczestniczyli w obchodach. Wykonali i rozwiesili na drzwiach wszystkich klas plakaty z informacjami dotyczącymi tego wyjątkowego dnia, pojawiły się przysłowia oraz złote myśli w językach obcych. Na holach były wystawki informujące o tym jak ważna jest nauka języków obcych. Podczas przerw słuchaliśmy wykonawców muzycznych śpiewających w różnych językach. Odbyły się dwa konkursy językowe.

            Konkurs pierwszy był przeznaczony dla klas 4-6, zadaniem uczniów było wykonanie plakatu informującego o tym dlaczego warto uczyć się języków obcych:

            I miejsce- Filip Rutkowski 5b

            II miejsce- Maja Muszyńska 6c

            III miejsce- Wiktor Zieliński 4a

            Wyróżnienia: Oskar Bąk 4a, Mikołaj Kłosiński 5a, Natalia Kapturska 5a, Maja Czaplewska 6c,  Aleksandra Wilińska 6c

            Konkurs drugi dla klas 7-8, uczniowie pisali godzinny test wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych:

            I miejsce- Miron Woźniak 8a

            II miejsce- Weronika Szeląg 8a

            III miejsce Maria Łukasiewicz 8b

            GRATULUJEMY WSZYSTKIM NAGRODZONYM!!!  

            (nagrody ufundowała Rada Rodziców)

            DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY POMAGALI!!!


            opiekunowie: Sylwia Szadkowska i Aneta Kosowska

          • UWAGA! OBIADY!

          • Informujemy, że koszt posiłków w miesiącu październiku wynosi dla uczniów szkoły podstawowej 199,50 zł.

            Wpłaty dokonujemy do 15 dnia bieżącego miesiąca i w danym miesiącu.

            Jednocześnie informujemy, iż wpłaty za posiłki należy dokonać na konto: 

            Publiczna Szkoła Podstawowa w Piotrkowie Kujawskim

            Bank Spółdzielczy - Piotrków Kujawski nr konta:

            08955100020008741820000001

          • Akcja „Wieniec”

          • Akcja „Wieniec” – pierwsza akcja Armii Krajowej przeciwko niemieckiemu transportowi kolejowemu przeprowadzona w nocy z 7 na 8 października 1942 r.
            Dowódca AK zlecił przeprowadzenie jednoczesnego wysadzenia torów kolejowych w warszawskim węźle kolejowym. Dowódca Okręgu Warszawskiego AK płk Antoni Chruściel „Monter” zlecił przeprowadzenie tej akcji oddziałom saperskim okręgu będących również członem warszawskiego Związku Odwetu dowodzonego przez kpt. Jerzego Lewińskiego „Chuchro".

            Upamiętniliśmy akcję zapaleniem znicza pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny w naszym parku i gazetkami informacyjnymi w szkole.
            CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

          • Igrzyska Dzieci

          •        9 października 2023 roku drużyna chłopców w młodszej kategorii udała się do Radziejowa by reprezentować naszą szkołę podczas finału powiatu w piłkę nożną. 

            Do zawodów oprócz naszego zespołu przystąpiły szkoły z Osięcin oraz z Radziejowa. Turniej został rozegrany systemem "każdy z każdym". W pierwszym meczu ulegliśmy gospodarzom, w drugim Radziejów pokonał Osięciny i zajął 1 miejsce w turnieju uzyskując awans do ćwierćfinału województwa. W meczu o drugie miejsce PSP Piotrków Kujawski pokonała SP Osięciny. Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy wszystkim za sportową rywalizację. 

            Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Oleksandr Kosachevytch 5a, Sebastian Kocent 5a, Jakub Brzeziński 5a, Jan Hańczewski 5c, Bryan Fordon 5c, Eryk Majchrzak5c, Kacper Sobociński 5c, Dawid Badeusz 5c, Michał Michalak 5c, Kamil Szeląg

                       Opiekun: Tomasz Jaroński

          • Igrzyska Młodzieży Szkolnej

          •       6 października 2023 roku na piotrkowskim Orliku odbyły się powiatowe zawody sportowe w piłce nożnej chłopców.

            Do rywalizacji przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych z Radziejowa, Osięcin i Piotrkowa Kujawskiego. Turniej rozgrywany był systemem "każdy z każdym". W pierwszym meczu zawodnicy z  Radziejowa pokonali rówieśników z Osięcin. Po krótkim odpoczynku radziejowiacy przystąpili do rywalizacji z naszą szkołą. Górą był zespół gospodarzy. Podobnie było w meczu PSP Piotrków Kujawski - SP Osięciny.

            Dzięki kompletowi zwycięstw wywalczyliśmy pierwsze miejsce i awans do ćwierćfinału województwa który odbędzie się 17 października w Mogilnie. Drugie miejsce przypadło drużynie z Radziejowa. Na najniższym stopniu podium zameldował się zespół z Osięcin.

            Naszą szkołę reprezentowali: Maksymilian Krawczyński 7a, Adam Krysiak 7a, Filip Ugorski 7a, Filip Linkowski 7a, Alan Gańczewski 7b, Oliwier Orzechowski 7b, Oskar Węndziński 7b, Tomasz Obrzezgiewicz 7d, Kacper Kaźmierczak 7d, Kacper Dziubich 8b

                     Opiekun: Tomasz Jaroński

                     Sędzia: Łukasz Deręgowski

                  Organizator turnieju: Tomasz Jaroński

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023

          • Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2023”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI". Akcja „Sprzątanie świata ” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Ponownie nasi uczniowie spisali się na medal! Młodzieży i dzieciom naszej szkoły nie są obojętne sprawy środowiska, dlatego chętnie uczestniczą w działaniach promujących czystość i ochronę środowiska.
            Serdecznie dziękujmy wszystkim za zaangażowanie w akcję!

          • Samorząd Uczniowski 2023/2024

          • 28 września 2023 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Piotrkowie Kujawskim dokonali wyboru swoich przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego. Karta do głosowania liczyła 45 kandydatów. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza w składzie:

            - przewodnicząca – Maria Łukasiewicz

            - z-ca przewod. – Zofia Ciesielska

            - członek –  Marta Jakubowska

            - mąż zaufania– Julia Żabicka

            Po podsumowaniu oddanych głosów i sporządzeniu protokołu, Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki. Do Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 weszły następujące osoby.

            1. Bąk Oskar IV a

            2.  Derucki Paweł VII a

            3. Betlińska Zofia V b

            4. Lorenc Samanta V b

            5. Wrzesień Barbara V b

            6. Michalak Michał V c

            7. Szeląg Kamil V c

            8. Kwiatkowski Tymon VI c

            9. Ugorski Filip VII a

            10. Obrzezgiewicz Tomasz VII d

            11. Ciesielska Zofia VIII b

            12. Staszyńska Martyna VI b

            13. Michałowski Oliwier VI c

            14. Kapela Szymon Via

            15. Niedźwiedziński Nikodem VIII a

            16. Woźniak Miron VIII a

            Nowemu Samorządowi Uczniowskiemu życzymy owocnej współpracy z Dyrekcją szkoły, nauczycielami i rodzicami, realizacji pomysłów i przedsięwzięć oraz podejmowania konstruktywnych działań będących „głosem” całej społeczności szkolnej.

            Wybory przygotowali i przeprowadzili: W. Seremet, T . Szadkowski i K. Betliński

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania zainicjowała w 2001 roku Polska Izba Książki w celu propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych. W szkolnej bibliotece czytanie rozpoczęliśmy 27 września. Dzieciom z oddziałów przedszkolnych czytała w tym dniu pani Irena Sobczak z biblioteki publicznej. W kolejnych dniach w bibliotece zjawili się uczniowie z klas: IIa, IIIb, IIIc, Ib, IIc wraz z wychowawcami. Tegoroczne hasło brzmiało ,,Porozmawiajmy o wartościach”. Dzieci miały okazję zapoznać się z ciekawymi tekstami pochodzącymi z następujących książek:

            C. Averiss, K. Beautyman ,,Miłość”, C. Averiss, I. Follath  ,,Radość”, M. Giron ,,Artur i słoń, który miał kłopoty z pamięcią”, M. Michalak ,,Opowieści o tym, co w życiu ważne”, ,,12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”, G. Kasdepke ,,Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach”.

            Warto pamiętać, że książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo, znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Budujmy więzi z naszymi dziećmi poprzez czytanie. Nauczmy dzieci miłości do książki i czytania.

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • Uczniowie klas 3a, 3b, 3c wraz z nauczycielami języka angielskiego włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych, który odbył się w naszej szkole. Jest to  międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet znajomości  językowych. Uczniowie z wielkim zapałem wykonali plakaty na których samodzielnie zilustrowali wyrazy, które mają podobne znaczenie w wielu językach. Plakaty można podziwiać na II piętrze naszej szkoły. Brawo uczniowie!

            Opiekunowie: A Borczak, D Karpińska

          • Warsztaty plastyczne w Skłudzewie

          • 25 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Fundacji Piękniejszego Świata Skłudzewie. Była to nagroda zespołowa dla naszej placówki za udział w VII Ogólnopolskim  Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży MOJE PIĘKNE – BEZPIECZNE MIEJSCE – 2023.  Ponadto prace uczennic Oliwii Lewandowskiej, Izabeli Puszkiewicz i Leny Dworzyńskiej zakwalifikowały się do prezentacji na wystawie w galerii Fundacji – w XIX-wiecznym Zespole Pałacowo - Parkowym. Podczas warsztatów plastycznych odbyły się zajęcia rysunku w plenerze, uczniowie mogli obejrzeć wystawę prac konkursowych oraz wykazać się swoją wyobraźnią i kreatywnością  w technice malarstwo na tkaninie.

          • 27 września 2023, Święto Polskiego Państwa Podziemnego​​​​​​​

          • GRH Armii Krajowej KOLUMBOWIE o 17.15 oddała cześć bohaterom wojny polsko-bolszewickiej na czele z poległym w bitwie niemeńskiej pod Kronkami - kapitanem Władysławem Nałęczem Małachowskim, Kawalerem Krzyża Virtuti Militari.

            Władysław Nałęcz Małachowski urodził się 17 października 1895 roku w Porycku na Wołyniu. W 1915 roku powołany do armii rosyjskiej otrzymał stopień chorążego. 30 października 1916 został mianowany na porucznika. 22 października 1917 roku wstąpił do 8 pułku strzelców I Korpusu Polskiego. W styczniu 1918 roku brał udział w walkach z bolszewikami w Rosji. Po demobilizacji wiosną 1918 roku wrócił do Piotrkowa Kujawskiego. 10 listopada 1918 wstąpił do Wojska Polskiego. W sierpniu 1920 roku brał udział w bitwie pod Radzyminem i Helenowem. 25 sierpnia został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. Poległ 27 września 1920 roku w bitwie niemeńskiej pod Kronkami w Ziemi Lidzkiej. W listopadzie tego samego roku po ekshumacji z pola walki został pochowany na cmentarzu parafialnym w Piotrkowie. Jego pogrzeb był wielką patriotyczną manifestacją.

          • Tragiczne rocznice

          • Młodzież z naszej szkoły i naszej branżówki, skupiona w Grupie RH AK Kolumbowie uczciła, nie bacząc, że to wakacje dwie bardzo ważne i zarazem tragiczne rocznice - 1 sierpnia godzina ”W”, kiedy zawyły syreny na cześć powstańców warszawskich stanęliśmy w strugach deszczu przy Pomniku Obrońców Ojczyzny. 1 września uczciliśmy złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na mogile poległych na piotrkowskim cmentarzu. Byliśmy także na powiatowych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej w Radziejowie.

          • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

          • 04.09.2023 r.

            godz. 8.00 Msza Święta

            godz. 9.00 Spotkanie na hali dla klas 1 i 4

            Pozostałe klasy - spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych: 2A - 2.16, 2B - S16, 2C - 2.17, 3A - 2.15, 3B - 2.12, 3C - 2.14, 5A - 5B - 2.18, 5C - 2.10, 6A - 1.10, 6B - 1.09, 6C - 1.17, 7A - 1.18, 7B - 1.05, 7C - 1.12, 7D - 1.11, 8A - 1.19, 8B - 1.03

            ODDZIAŁY "0" W SWOICH SALACH LEKCYJNYCH

             

             

          • ROK AUTORA „ZEMSTY”

          •     Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustalił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry, w związku z przypadającą 20 czerwca 230. rocznicą urodzin artysty.

               Posłowie przypomnieli, że wywodził się on ze starej rodziny szlacheckiej. W krótkiej notce biograficznej odnotowano, że przyszedł na świat 20 czerwca 1793 roku w Surochowie koło Jarosławia. Jako szesnastoletni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego – Orderem Legii Honorowej. Zmarł we Lwowie w 1876 roku.

               Większą część uchwały sejmowej poświęcono dorobkowi literackiemu pisarza. Czytamy tam, że Aleksander Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii. Stworzył kilkadziesiąt utworów scenicznych. Były to między innymi: „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Damy i huzary”, „Pan Jowialski”, „Dożywocie”. Zaznaczono, że Fredro znany był także jako twórca bajek i wierszy dla dzieci:  „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”. Napisał również pamiętniki z epoki napoleońskiej  zatytułowane „Trzy po trzy”.

               My także postanowiliśmy uczcić wielkiego pisarza. Uczniowie 8b i 8e wykonali okolicznościową wystawkę i plakaty, które rozwiesili w całej szkole. W dniu 230. urodzin Fredry, czyli 20 czerwca, przebrani za bohaterów z „Zemsty” przemierzali szkolne korytarze, fotografując się z wszystkimi chętnymi. Wzięli również udział w sesji fotograficznej. Powstałe zdjęcia posłużyły do wykonania naszej szkolnej wersji komedii. Efekty wspólnej pracy uczniów i ich polonistki można zobaczyć w galerii. 

  • Galeria zdjęć

      brak danych