26 września 2023 r. uczniowie kl. V a, VI b i VIII b wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1. Jest to nowoczesny obiekt edukacyjno-rozrywkowy, największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki. Poprzez zabawę odkrywaliśmy tajniki wiedzy z różnych dziedzin. Weszliśmy także na taras widokowy, z którego podziwialiśmy panoramę Łodzi. Następnie udaliśmy się na spacer jedną z najdłuższych ulic w Europie - ulicę Piotrkowską. Ostatnią atrakcją była wizyta w ZOO i Orientarium. Zobaczyliśmy mnóstwo gatunków zwierząt i ptaków. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam możliwość obserwacji karmienia i kąpieli słoni oraz spacer tunelem, podczas którego podziwialiśmy przepływające nad naszymi głowami rekiny, płaszczki oraz różnorodne gatunki ryb. Był to bardzo udany wyjazd.
Wycieczka do Łodzi
- 18
Jesienne czytanie
W październiku biblioteka włączyła się w obchodzony w szkole Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji odbywały się w bibliotece pogadanki z uczniami, zabawy edukacyjne oraz czytanie tekstu z serii "Bajki bez barier” p.t. "Bursztyn” autorstwa Aleksandry Chmielewskiej ( bajka psychoedukacyjna, która wprowadza dzieci w świat niewidomego rówieśnika). W bibliotece gościły dzieci z Przedszkola Samorządowego "Kujawiaczek”, które wzięły udział w czytaniu, spotkaniu z naszą uczennicą Antosią i zwiedzaniu wystawy. Przewodnikiem po wystawie i świecie Antosi była pani Ilona Siarkowska.
6
II etap kwesty dla Fundacji Niezłomni
Piotrków Kujawski, cmentarz, 2 listopada 2023r. Zgodnie z naszą tradycją młodzieżówka GRH AK Kolumbowie przeprowadziła II etap kwesty dla Fundacji Niezłomni im. Mjr Z. Szendzielarza Łupaszki, której celem jest gromadzenie środków na poszukiwanie, identyfikację i godny pochówek Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego.
Kwesta została przeprowadzona w ramach akcji "Godzina W 1944 - 2024" upamiętniającej osiemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Najbliższa impreza - gra terenowa o tematyce powstania warszawskiego i ognisko odbędzie się w Popowie już w sobotę 4 listopada...
Zapraszamy. Dziękujemy serdecznie ofiarodawcom za grosz i dobre słowo.
1
GRH AH Kolumbowie
Ledwie ucichło echo armat wojny obronnej a nasza okolica odczuła zbliżający się czas apokalipsy spełnionej. Dziś, GRH AH Kolumbowie pochyliliśmy się nad grobami pomordowanych 31 października 1939 roku. W ramach akcji Światełko dla bohaterów nasze znicze zapłonęłytakże na mogile poległych we wrześniu '39 i grobie kpt Władysława Nałęcza Małachowskiego.
Grupa działa w ramach akcji Godzina W 1944 - 2024 upamiętniającej osiemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.2
I etap kwesty dla Fundacji Niezłomni
Zgodnie z wieloletnią już tradycją naszej GRH AK Kolumbowie w niedzielę 29.10.23r. przeprowadziliśmy I etap kwesty dla Fundacji Niezłomni im. mjr Z. Szendzielarza Łupaszki, której celem jest gromadzenie środków na poszukiwanie, identyfikację i godny pochówek Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego.
Akcję przeprowadzili dorośli i młodzież z naszej GRH w Piotrkowie Kujawskim. Dziękujemy serdecznie ofiarodawcom za grosz i często dobre słowo.
Taneczne przerwy
- 1
W ramach programu „Trzymaj Formę” nasi uczniowie dwa razy w tygodniu podczas długiej przerwy nie podpierają ścian. Rzucają w kąt plecaki i wirują w rytm muzyki. Dzieci mają okazję poprawić swoją kondycję fizyczną i pozbyć się nadmiaru energii.
Miłej zabawy!!!!!
Małgorzata Pieszak
Piotr Derucki
Wyjazd do kina
W czwartek 26.10.2023r. uczniowie klas 5b i 6c wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do kina „Helios” w Koninie na film pt. „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy”. Jest to piękna historia o niezwykłej przyjaźni człowieka z kotem. Film jest świetnym pretekstem do rozmowy na temat tego, jak odpowiedzialnie i mądrze opiekować się czworonożnym pupilem. Wycieczka pozwoliła uczniom na wzmocnienie więzi koleżeńskich, a film dostarczył im dużą dawkę zabawy i pozytywnych emocji.
Realizacja projektu - “ English is fun-tastyczny”
Zadanie 1
Flashcards by 3a
Pierwsze zadanie z sześciu za nami!!! W ramach projektu "English is fun - tastyczny” uczniowie klasy 3a na lekcji języka angielskiego wykonali samodzielnie karty obrazkowe, które będziemy wykorzystywać do utrwalania słownictwa związanego z aktywnościami. Każdy uczeń wykonał 1 kartę, która przedstawia nazwę czynności poznaną na lekcji. Wszyscy pracowali z wielkim zapałem, czego efektem są niesamowicie oryginalne i pomysłowe karty obrazkowe (flashcards). Wykonane prace można podziwiać na korytarzu szkoły na II piętrze.
Well done students !!!!! Opiekun: Anita Borczak
15
Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
Dnia 7 października w Parafii Piotrków Kujawski miało miejsce nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Przywitanie rozpoczęło się na rynku, gdzie licznie zgromadzili się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim. Pomimo niesprzyjającej pogody dzieci odświętnie ubrane lub w szatkach z własnoręcznie zrobionymi z bibuły niebieskimi, białymi i żółtymi kwiatami wraz z rodzicami i katechetami maszerowały w uroczystej procesji razem z obrazem Maryi do kościoła parafialnego. Natomiast następnego dnia również licznie zgromadziły się dzieci przed kościołem, by pożegnać Matkę Bożą. Stojąc w uroczystym orszaku i machając kwiatami żegnały obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Było to niezapomniane, wzruszające i niezwykłe przeżycie duchowe zarówno dla uczniów jak i zgromadzonych tam ludzi.
PROJEKT EDUKACYJNY „TRZYMAJ FORMĘ”
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła realizuje
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY „TRZYMAJ FORMĘ”
To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
Czas realizacji: październik 2023 - czerwiec 2024
1. Głównym celem Programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
2.Cele szczegółowe:
1) pogłębienie wiedzy o znaczeniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka;
2)kształtowanie postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną;
3) dostarczenie wiedzy o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych i umiejętności korzystania z nich.
ZASADY REALIZACJI PROGRAMU
1. Adresaci projektu:
Uczniowie i nauczyciele klas V – VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Piotrkowie Kujawskim oraz ich rodziny, środowisko lokalne.
2. Realizatorzy projektu:
Małgorzata Pieszak
Jolanta Strzelecka
Katarzyna Pawłowska
Nauczyciele odpowiedzialni za realizację założeń tego programu:
- nauczyciele wychowania fizycznego,
- nauczyciele języka angielskiego
- nauczyciele biologii,
- nauczyciele techniki,
- nauczyciele plastyki,
- nauczyciel wychowania do życia w rodzinie,
- wychowawcy klas,
- opiekunowie świetlic szkolnych,
- pielęgniarka szkolna
- pedagog szkolny
3. Termin realizacji: rok szkolny 2023/2024.
4. Program realizowany będzie na lekcjach biologii, języka angielskiego, matematyki, techniki, plastyki, godzinach wychowawczych, lekcjach wychowania fizycznego oraz różnych formach zajęć sportowych, a także zajęciach pozalekcyjnych.
Koordynator programu: Małgorzata Pieszak
Gotyk na dotyk? Czemu nie!!!
20 października 2023 r. grupa naszych najstarszych uczniów miała okazję przebywać w znanym na całym świecie mieście Kopernika, Toruniu. Typowo jesienna aura, jaką przywitał nas Toruń, nie przeszkodziła nam, aby odwiedzić kilka atrakcji turystycznych.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zgodnie z misją Centrum, nasi uczniowie mogli pobudzić własną kreatywność, zainspirować się do samodzielnego odkrywania świata nauki, „dotknąć” czy „spróbować” doświadczeń naukowych, wypływających z otaczającego nas świata. Młodzież korzystała z nowoczesnych, interaktywnych technologii z różnych dziedzin nauki, jak biologia, chemia czy fizyka oraz wcieliła się w rolę naukowców – odkrywców. Zwiedzaniu i eksplorowaniu Centrum towarzyszyła atmosfera zabawy i dobrego humoru.
W kolejnej części wycieczki przenieśliśmy się do zabytkowej części miasta, a mianowicie do Starego Miasta Torunia. Pan przewodnik w ciekawy sposób opowiadał dzieciom, jak niegdyś w zamierzchłych czasach wyglądało codzienne życie Torunian, jak zbudowane jest miasto. Wspólnie odwiedziliśmy architektoniczne symbole Torunia:
- Mury obronne (sposób budowy, materiał),
- Krzywą Wieżę – jedną z kilkudziesięciu XIV-wiecznych baszt obronnych, która odchyla się od pionu o 1,46 m,
- Katedrę Świętych Janów jako przykład architektury stylu gotyckiego,
- Dom Mikołaja Kopernika,
- Rynek Staromiejski z XIX-wiecznym pomnikiem Mikołaja Kopernika, figurką psa Filusia, pomnikiem Flisaka otoczonego przez żaby oraz figurą osiołka,
- Plac Filadelfijski z oryginalną miną morską oraz Bramą Klasztorną.
Na zakończenie grupa odwiedziła Żywe Muzeum Piernika, gdzie razem z wielkim Mistrzem piernikarstwa przeniosła się w średniowieczny świat wypieku słynnych ciasteczek. W obłoku unoszących się, pięknie pachnących przypraw każdy mógł własnoręcznie przygotować ciasto, by później przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Zabawa była przednia! Pobyt w muzeum nie obył się również bez drobnych zakupów bogato zdobionych, różnorodnych w smaku pierników.
Wycieczka zorganizowana w ramach programu „Poznaj Polskę” zapisała się w pamięci uczestników jako czas spędzony aktywnie, twórczo i wesoło, a przy tym pokazała, że nasz kraj ojczysty to piękny kraj i jak najbardziej wart dalszego odkrywania.
24
Święto biblioteki szkolnej
Październik to tradycyjnie miesiąc poświęcony bibliotekom szkolnym. Obchodzimy wówczas Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło ,, Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia” nawiązywało do tego, czego można doświadczyć poprzez czytanie książek. Staraliśmy się jego treść oddać przez wystrój biblioteki. W naszej bibliotece świętowaliśmy przez tydzień. Czyniliśmy starania, aby zwrócić uwagę na rolę biblioteki w życiu szkoły i naszych uczniów. Odwiedzający bibliotekę mogli obejrzeć wystawę najstarszych książek będących w posiadaniu biblioteki, książek z autografami i nietypowych. Podczas zajęć bibliotecznych rozmawialiśmy o bibliotece jako instytucji kultury, o wartości czytania, rozwiązywaliśmy zagadki związane tematycznie z literaturą dla dzieci. Dodatkową atrakcją była loteria fantowa dla czytelników, słodki poczęstunek oraz drobne upominki rzeczowe.
17
Wycieczka do Torunia - 17.10.2023 r.
17 października 2023 r. uczniowie klas 4-6 naszej szkoły udali się na wycieczkę do Torunia, realizowaną w ramach programu Poznaj Polskę. Mimo jesieni pogoda dopisała i w ten piękny, słoneczny dzień udało się zrealizować wszystkie, zaplanowane punkty programu.
Rozpoczęliśmy od Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy. To bardzo nowoczesne, interaktywne miejsce oferuje zwiedzającym bogatą ofertę z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, geografii. Uczniowie poprzez zabawę, badania i doświadczenia poznawali tajniki wiedzy. Uśmiech nie schodził z twarzy uczestników wycieczki i jak zapewniali mali badacze wiedzy z chęcią jeszcze tu powrócą.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej części Torunia – Starego i Nowego Miasta. Rynek Staromiejski – to najstarsza część miasta, stoją tu trzy pomniki: symbol Torunia XIX-wieczny posąg Mikołaja Kopernika, statuetka flisaka otoczonego przez żaby, nawiązująca do toruńskiej legendy oraz figura psa Filusia. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć Ratusz Staromiejski, który powstał pod koniec XV wieku. Ogromną atrakcją dla uczniów okazała się Krzywa Wieża, która była niegdyś jedną z kilkudziesięciu baszt murów obronnych Torunia.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Dzieci miały okazję posłuchać barwnej opowieści o tym, jak to dawniej wypiekano pierniki. Aktywny udział w warsztatach, wyrabiając samodzielnie ciasto piernikowe, przyniósł wszystkim dużo radości przy pełnym zaangażowaniu. Uczniowie przy pomocy oryginalnych form upiekli własne pierniki, które zabrali jako pamiątkę do domu.
Była to bardzo udana wycieczka z wyjątkowo zdyscyplinowaną i chłonną wiedzy grupą, która na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i opiekunów ;)
17
Angielski jest FUN-tastyczny!
Uczniowie klasy 2a i 3a uczestniczą w II edycji Ogólnopolskiego Projektu edukacyjnego „Angielski jest FUN-fastyczny!” Głównym celem projektu jest pokazanie dzieciom jak ważna w naszych czasach jest znajomość języka angielskiego, rozbudzenie zainteresowania krajami anglojęzycznymi oraz zapoznanie z ideą dwujęzycznego nauczania. Zadaniem uczniów jest wykonanie na lekcjach języka angielskiego różnorodnych zadań. Działania uczestników projektu i rezultaty naszej pracy będą publikowane na stronie szkoły.
Stay tuned!
opiekunowie projektu:
Dorota Karpińska
Anita Borczak
Dzień Nauczyciela w klasach 4-8
14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Nasza szkoła świętowała ten wyjątkowy dzień w czwartek 12.10.2023r. W tym roku było jeszcze bardziej doniośle, gdyż mija 250 rocznica uchwalenia Komisji Edukacji Narodowej. Nauka i wychowanie przyszłych pokoleń to zadanie niełatwe, jednak bardzo satysfakcjonujące. Nauczyciele, Uczniowie i Pracownicy tworzą wspólnotę, która działa sprawnie na wszystkich poziomach. Każdy ma w niej swoje miejsce i zadanie do wykonania, by osiągnąć wyznaczony cel. Obchody DEN uczciliśmy montażem słowno - muzycznym w wykonaniu naszych uczniów, pod opieką nauczycieli : p. Piotra Deruckiego, p. Jolanty Strzeleckiej i p. Magdaleny Deruckiej.
23
Dzień Nauczyciela w klasach 0-3
Dnia 12.10.2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel dla klas 0-3 z okazji Święta Edukacji Narodowej. Na widowni zasiedli odświętnie ubrani uczniowie wraz z nauczycielami.
Część artystyczną przygotowały dzieci z klas II pod kierunkiem wychowawców. Młodzi artyści wierszem, pieśnią i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Ze sceny popłynęło wiele ciepłych, miłych słów. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud nauczyciela, jego poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Nie zabrakło również podziękowań skierowanych do pozostałych pracowników szkoły.
Pięknym tłem dla akademii była scenografia przygotowana przez panie: Anitę Włodarską, Agnieszkę Kubiak i Justynę Gapską. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Krzysztof Nejman.
Uroczystość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze. W finalnej części wszyscy uczniowie odśpiewali gromkie „Sto lat”, a delegacje z klas rozdały obecnym nauczycielom i innym pracownikom szkoły kwiatki- składanki z kolorowego papieru, wykonane przez dzieci ze świetlicy pod kierunkiem pani Dominiki Masłowskiej.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani wicedyrektor - Joanna Zaradzka. Złożyła podziękowania występującym dzieciom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie akademii. Wszystkim pracownikom szkoły z okazji ich święta złożyła życzenia wielu sił, wytrwałości oraz satysfakcji zawodowej.
Elżbieta Siwińska, Aldona Kiliańska, Grażyna Karaszewska
13
Igrzyska Młodzieży Szkolnej
17 października 2023 roku reprezentacja naszej szkoły brała udział w cwierćfinale województwa chłopców w piłce nożnej, który odbył się w Mogilnie.
Oprócz naszej drużyny do zmagań przystąpiły SP Mogilno, SP Żnin i SP Pakość. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym gdzie mecze trwały 2x10 minut. Tym razem nasz zespół doznał trzech porażek. W dwóch z trzech meczów porażki były minimalne a zważywszy na to, że mieliśmy prawie cały skład o rok młodszy to należą się brawa dla chłopaków. Zwycięska drużyna czyli SP Pakość wywalczyła awans do półfinału województwa.
Naszą szkołę reprezentowali: Filip Linkowski 7a, Adam Krysiak 7a, Filip Ugorski 7a, Maksymilian Krawczyński 7a, Alan Gańczewski 7b, Oliwier Orzechowski 7b, Oskar Węndziński 7b, Tomasz Obrzezgiewicz 7d, Kacper Kaźmierczak 7d, Kacper Dziubich 8b
Opiekun drużyny: Tomasz Jaroński
1
Lodowa baśń - Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza
W piątek 6 października uczniowie klas II-VI naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do Torunia na lodowisko Tor-Tor. Tam mieliśmy okazję obejrzeć baśń pt. Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza. Widowisko słowno-muzyczne opowiada przygody Sindbada, który przemierza drogą morską prawie cały świat. Podczas podróży Sindbad musi stawić czoła wielu niebezpieczeństwom sprowadzanym na niego przez diabła morskiego. Ale jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się kończy. Sindbad pokonuje wszelkie trudności i odnajduje swoją ukochaną księżniczkę Sermirę.Spektakl zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Mogliśmy podziwiać niesamowite umiejętności występujących łyżwiarzy, napawać się efektami specjalnymi, piękną scenografią i muzyką.Widowisko to było dla wielu dużym przeżyciem i na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.
9
Wycieczka do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce
Dnia 10 października 2023 roku odbyła się wycieczka do skansenu w Kłóbce. Przedsięwzięcie zorganizowała pani Małgorzata Pieszak w ramach realizowania treści krajoznawczych oraz promowania lokalnego patriotyzmu. Realizowane głównie były aspekty wychowawcze i kulturowe związane z opieką i wychowawstwem w klasie 7b. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas starszych, szczególnie siódmych.
Młodzież zwiedzała obejścia oraz wnętrza chat kujawskich i dobrzyńskich poznając ich wyposażenie, zamożność i zwyczaje gospodarzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zagrody gospodarskie, uprawiane tam rośliny i hodowane zwierzęta. Podziw wzbudzały przedmioty codziennego użytku, maszyny rolnicze oraz różnorodny sprzęt ułatwiający codzienne życie gospodarzy. Dużą uwagę skupiano na opowieściach o zwyczajach świątecznych, obrzędach ludowych, wierzeniach i tradycjach kultywowanych w tamtych czasach. Oprócz chat zwiedzano również takie budowle jak remizę strażacką, kuźnię, karczmę, drewniany wiatrak i kościół. Zachwyt wzbudziła szkoła i jej wyposażenie. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o metodach nauczania w dawnych czasach. Oglądały wyposażenie izby lekcyjnej oraz pomoce szkolne uczniów. Punktem kulminacyjnym wycieczki było zwiedzanie pałacu i jego obszernego obejścia. W jesiennym nastroju młodzież podziwiała przydworski park i stawy połączone mostem. W pałacu obejrzano film nawiązujący do jego powstania, kolejnych właścicielach i odwiedzających gościach. Pałacowe wnętrza zachwycały wyrafinowaną sztuką, smakiemi upodobaniami ich mieszkańców. Kolejno padały nazwiska wielkich Polaków związanych z majątkiem takich jak Chopin czy Słowacki. Ich portrety zdobiły salę fortepianową i inne pomieszczenia pałacowej zabudowy.
Z żalem i zadumą opuściliśmy skansen w Kłóbce, z wielką nadzieją szybkiego powrotu. Młodzież zaopatrzona w wiedzę geograficzną, biologiczną, historyczną oraz treści zawodoznawcze utrwaliła malownicze widoki na licznych zdjęciach i filmach.
Małgorzata Pieszak
Katarzyna Pawłowska
Jolanta Strzelecka25
Z WIZYTĄ U KORCZYŃSKICH I BOHATYROWICZÓW
Narodowe Czytanie 2023 – dwunasta edycja akcji!
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły włączyli się w organizację Narodowego Czytania, akcji promującej czytelnictwo i dorobek polskiej literatury. Podczas tegorocznego spotkania czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej. Podejmuje tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Powieść powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
05.10.2023 roku od godz. 11.00 w sali Ośrodka Kultury w Piotrkowie Kujawskim po raz kolejny spotkali się miłośnicy literatury: dyrektor PSP w Piotrkowie Kujawskim pani Sylwia Wilińska i sekretarz szkoły pani Joanna Kołodziejska, nauczyciele i uczniowie z klas 7 i 8, emeryci, rodzice występujących piątoklasistów oraz mieszkańcy naszej gminy. Wszystkich zebranych przywitał dyrektor BiOK pan Przemysław Wawrzyniak, który odczytał list Prezydenta RP. Samanta Lorenc i Jakub Wieczorek zapoznali gości z najciekawszymi faktami z biografii autorki. Ich koleżanki i koledzy z klas 5 b i 5 c zaprezentowali fragmenty „Nad Niemnem”. Czytający przebrani byli za bohaterów książki. Występ uzupełniała prezentacja przygotowana przez panią Anetę Bartczak. Oglądaliśmy nie tylko zdjęcia pisarki i jej bliskich, ale także fotografie miejsc z nią związanych oraz fotosy z filmu w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego. O tej ekranizacji opowiedziała zgromadzonym pani Monika Kardacz z gminnej biblioteki. Lena Marciszewska (jako Justyna Orzelska) i Lena Świątkowska (jako Eliza Orzeszkowa) wspólnie z wszystkimi uczestnikami spotkania odśpiewały pieśń Janka Bohatyrowicza (starą pieśń szlachecką) „Ty pójdziesz górą”. Pisarka umieściła w swoim dziele jej tekst. Następnie z kolejnymi fragmentami „Nad Niemnem” zapoznały nas pani Monika Kardacz – bibliotekarka i Pani Wanda Wiatrowska - emerytowana nauczycielka i dyrektorka szkoły w Piotrkowie Kujawskim. Usłyszeliśmy między innymi „Legendę o Janie i Cecylii”.
Mimo, że „Nad Niemnem” jest lekturą w szkole średniej, nasi piątoklasiści świetnie poradzili sobie z trudnym zadaniem zinterpretowania tekstu i otrzymali za to gromkie brawa.Na kolejną edycję Narodowego Czytania zapraszamy za rok.
21
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie