WISŁAWA SZYMBORSKA to jedna z najbardziej znanych polskich poetek. W 1996 otrzymała LITERACKĄ NAGRODĘ NOBLA. W roku 2023 (a dokładnie 2 lipca) przypada setna rocznica jej urodzin. Z tej okazji klasy 8b i 8e postanowiły uczcić pamięć naszej noblistki.
Poetka w wolnym czasie zajmowała się tworzeniem kolaży, które sama nazywała wyklejankami. Przez lata gromadziła wycinki z gazet, następnie wykorzystywała je przy tworzeniu pocztówek dla swoich przyjaciół.Na lekcji języka polskiego uczniowie z 8e wykonali wyklejankę w stylu Szymborskiej.
Natomiast uczniowie z 8b tworzyli LEPIEJE. Wynalezienie tej formy przypisuje się właśnie Szymborskiej, a nazwę nadał jej sekretarz poetki – Michał Rusinek.Lepiej to krótki, rymowany, żartobliwy wierszyk dwuwersowy, zazwyczaj pisany ośmiozgłoskowcem. Pierwszy wers zaczyna się od słowa: lepiej (lepszy, lepsza lub lepsze), natomiast drugi wers od słowa: niż (niźli, niżeli, aniżeli). Poetka genezę powstania lepieja opowiedziała w następującej anegdocie: W pewnej podmiejskiej gospodzie podano mi kartę, w której przy pozycji „flaki” ktoś dopisał drżącą ręką „okropne”. Pomyślałam, że na tym poprzestać nie wolno. Nawet w najlepszej restauracji zdarzy się czasem jakieś paskudztwo. Trzeba następnych gości jakoś przed nim ostrzec. Krótki wierszyk, łatwo wpadający w ucho, najlepiej się do tego nadaje.
Oto przykłady lepiejów autorstwa Szymborskiej:
Lepszy piorun na Nosalu,
niż pulpety w tym lokalu.
Lepiej mieć życiorys brzydki,
niż tutejsze jadać frytki.
Lepiej złamać obie nogi,
niż miejscowe zjeść pierogi.